Една втора до една трета от административните звена в МВР ще бъде съкратена, за да може да бъде усилено полицейското присъствие на територията на страната. Това е заявил вътрешният министър Веселин Вучков по време на днешното заседание на кабинета, показва стенограмата от него. Промяната влиза в пътна карта на реформата в МВР, която ще бъде представена на 12 януари.

Според Вучков в нея трябва да влязат и други структури от сигурността – ДАНС, Държавна агенция „Технически операции“, разузнавателни служби и НСО, в които администрацията трябва да се подчинява на Закона за държавния служител, а не да бъде първа категория труд.

Той изтъква, че има разлика в държавната служба – специфичната – в МВР, в ДАНС и в другите структури: „Тоест, по различен начин се назначават и постъпват на работа полицаи и пожарникари, от една страна, служителите в ДАНС, които са първа категория труд, по различен начин се изчисляват коефициентите за възнаграждения – нещо, което подклажда непрекъснато напрежение. Дори имат различни размери на обезщетения, когато се пенсионират или напускат. Мисля, че трябва да помислим върху въпроса държавната служба първа категория труд във всички тези структури, които изброих, да стане еднотипна. Иначе постоянно ще има напрежение между структурите”.

След това премиерът Бойко Борисов начертава гласно пътя на реализация на тази реформа: „Как трябва да стане? Изписваш го хубаво. Отиваш в парламента. Парламентарните групи, включително покани след това и направи среща с опозицията, които искат – ако искат, да дойдат, представи им я, ако не искат да дойдат(…) Но за нашите парламентарни групи заделяш колкото трябва време – там има грамотни хора, хора, които са били в службите, работили са, познават проблемите, постигаш си подкрепата. След това идваш тук, даваш я на Министерски съвет, приемаме я и заставаме – ще ми запишете в календара, живот и здраве, 12 януари, да дойдем така, както бяхме в здравето, така ще дойдем и при тебе – всички ще те подкрепим всячески”.

Следва сравнение на Борисов между различните служби: „Не може, нищо против нямам секретарките или техническия екип – да взимат толкова, колкото undercover-ът, който може да го уловят всеки момент, или на границата, бягайки, винаги може някой да го… Има си рискове и то са си реални рискове. Както е – едно е да си пожарникар, който гаси пожарите, друго е с чантата да ходиш да съставяш актове”.