Световната метеорологична организация представи данни за състоянието на климата на земята

Данните бяха представени на Световния ГИС Ден в България

Реклама

На провеждащия се днес - 15 ноември 2017 г., Световен ден на Географските информационни системи в София Хотел Балкан Омар Бадур, програмен ръководител климатични данни и мониторинг в Световната метеорологична организация, представи доклад за състоянието на климата на Земята през 2017 г. и как чрез ГИС технологии можем да сме по-подготвени за климатичните промени и да се справим с бедствията. Водещият климатолог представи доклада директно след международна пресконференция.

2017 година е една от трите на-горещи години с рекордни екстремни метеорологични условия. Периодът 2013-2017 г. е най-топлият 5-годишен период с температури, достигащи 50 градуса по Целзий в Азия, рекордни урагани с бърза последователност в Карибите и такива, достигащи до Ирландия. Рискът от болести и смъртност, причинени от климатичните промени, се е покачил с 30% от 1980 до 2017 г. През 2016 г. 23,5 милиона души са разселени поради бедствия, причинени от климатичните промени. Тези и още много данни включва Докладът на Световната метеорологична организация за състоянието на климата през 2017 г., който е изготвен от Омар Бадур и се явява основа за провеждащата се в момента конференция в Бон по изменението на климата. Омар Бадур сподели също така опита на Световната метеорологична организация за интегриране, обработка и анализ на данни от различни източници, включително в реално време и големи данни, както и за изграждане на ГИС базирани приложения. Приложения, с които можем да бъдем по-подготвени за климатичните промени и които подпомагат планиране на действията, евакуиране и цялостно по-ефективно управление при природните бедствия.

България отбелязва Световния ден на Географските информационни системи за 19-та поредна година. Престижното събитие у нас беше официално открито от Мария Габриел, еврокомисар "Цифрова икономика и общество" в Европейската комисия, Деница Сачева, Заместник-министър на образованието и науката, Анатолий Величков, Заместник-министър на отбраната, Христо Христов, Директор на дирекция „Информационни Технологии в Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, арх. Любомир Георгиев, ръководител на екипа на „Визия за София“ и директор на ОП „Софтпроект-ОГП“ и Евгения Караджова, управител на ЕСРИ България – водещата компания в сферата на ГИС у нас и официален организатор на форума за страната.

„Използването на ГИС във всеки един икономически сектор повишава ефективността на работата и подобрява планирането. Аз се радвам, че на днешния форум ще бъдат представени ГИС решения от толкова разнообразни сектори. Това показва значението на тези технологии за дигитална трансформация на страната ни“, коментира еврокомисар Мария Габриел и допълни, че за използването на дигиталните технологии от съществено значение е наличието на качествен интернет. Чрез осигурено финансиране от Европейския съюз и в България ще се реализират проекти в това направление, единият от които е за осигуряване на точки за безжичен интернет – WiFi4EU, а другият е ГИС базирана платформа за Единна информационна точка.

Семинарната част на Световния ГИС Ден в България продължава през целия ден днес, като на нея ще бъдат представени иновативни приложения на Изпълнителна агенция по околната среда за нуждите на биологичното разнообразие. Оливър Чарлзуърт, международен директор в Citilabs, ще покаже как чрез ГИС системите световни мегаполиси се справят с трафика. Двукратно награденият с „най-добър кмет“ град Габрово ще представи решение за 3D кадастър и подпомагане дейностите по саниране в Община Габрово.

По-късно днес, oт 18:30 часа в зала „Роял” на София хотел Балкан на тържествена церемония ще бъдат връчени годишните награди за специални постижения в областта на Географските информационни системи. Номинираните ще се борят в общо четири категории – „Държавна администрация“, „Бизнес“, „Ютилитис“ и „Наука и образование“.
Съпътстващо по време на ГИС Деня отново в София хотел Балкан се състои и традиционно радващата се на голям интерес изложба конкурс на карти, с помощта на които държавната администрация, бизнесът и академичната общност решават актуални проблеми от съвременния свят.
За 19-та поредна година организираният от ЕСРИ България Световен ГИС Ден у нас събира на едно място стотици представители на повече от 150 организации от централната и местната власт, бизнеса, неправителствените организации и академичната общност в България. Престижният форум се провежда с официалното партньорство и подкрепа на рекордните над 30 организации, сред които: Българска асоциация на софтуерните компании, Американска търговска камара в България, Национално сдружение на общините в Република България, Фондация за реформа в местното самоуправление, Български съвет за устойчиво развитие, Съюз на геодезистите и земеустроителите в България, Съюз на архитектите в България, Съюз на урбанистите в България, Камара на строителите в България, Българска асоциация по водите, АФСЕА България, Асоциация на полицейските началници, Българска картографска асоциация, Общество за съхраняване на природата и културното наследство с ГИС – клон България, Зелени Балкани, Географ БГ, Българска академия на науките, Софийски университет "Св. Кл. Охридски", Университет по архитектура, строителство и геодезия, Минно-геоложки университет, Лесотехнически университет и Българска асоциация за геопространствени информационни системи, Географика, Стемо, Контракс, Сиела-Норма, ДЖИСолюшънс, Агора 66, bTV Media Group, Градът Медиа Груп и National Geographic Bulgaria.

За ESRI
ESRI Inc. e световен пионер и лидер с над 40-годишен опит в разработването и внедряването на географски информационни системи (ГИС), които функционират като неразделна част от почти всеки тип организация. Основана от Джак Данджермонд и съпругата му Лаура през 1969г., днес ESRI Inc. разполага с  3 000 високовалифицирани специалисти, има 80 представителства и потребители в над 200 страни по света. 24 000 публични институции и над 400 000 компании по света използват ГИС софтуер на ESRI. ESRI GIS платформата е приета за ГИС стандарт в редица водещи организации, сред които НАТО, Европейската агенция за околна среда, структури на Европейската комисия и др. Повече информация на: http://www.esri.com/.

За ЕСРИ България
ЕСРИ България, създадена през 1995г., е изключителен представител на ESRI Inc. за страната. ЕСРИ България  e лидер в областта на ГИС на българския пазар. В продължение на повече от 20 години ЕСРИ България реализира стратегически ГИС проекти в национален мащаб и в различни сфери на икономиката, включително кадастър, околна среда, инженерна инфраструктура, сигурност, здравеопазване, селско стопанство, образование и др. Компанията е официален организатор на Световния ГИС Ден в страната ни. ЕСРИ България е партньор на българските университети и член на авторитетни български и международни организации. Повече информация на: http://esribulgaria.com/.

ПОСЛЕДНИ

Реклама