Венелин Петков: Има само една журналистика – обективната

В момента се ражда новата българска журналистика. На много от "звездите" от световните новинарски телевизии не им стиска да снимат на места, където ходят наши репортери

Реклама

Има само една журналистика - обективната. Всичко останало е поза, заблуда или пропаганда. В професията има класически правила и те просто трябва да бъдат спазвани независимо от технологиите и бизнес модела. Това заявява Венелин Петков, Директор "Новини, актуални предавания и спорт" на bTV, в интервю за последния брой на списание Biograph. В него той разкрива много от наблюденията си за явленията в съвременната журналистика. Ето някои откъси:

"В момента пред очите ни се ражда новата българска журналистика. В редакциите има много млади хора, които искат да променят света около себе си. Някои от колегите в конкурентните медии са бивши мои стажанти. Искам да знаят, че страшно се гордея с тях и се радвам на всеки техен репортаж."
 
"На много от "звездите" от световните новинарски телевизии не им стиска да снимат на места, където ходят наши репортери. Виждал съм го с очите си"

"Основните ценности са формулирани преди повече от век от Уолтър Уилямс, създателя на факултета по журналистика на Университета на щата Мисури - Колумбия - първият факултет по журналистика в света. Ще цитирам само част от неговото кредо: "Вярвам, че журналистиката, която успява най-добре и заслужава най-голям успех, се бои от Бога и слави човека; тя е твърдо независима, непоколебима от горделивостта на мнението, от алчността или от властта; тя е конструктивна и толерантна, но никога безчувствена; тя е сдържана, търпелива, винаги уважаваща читателите, но и винаги безстрашна; бързо се възмущава от несправедливостта; не се влияе от желанията на привилегированите, нито от шума на тълпата..."

"Кредото на журналиста"... надхвърля общоизвестните аксиоми за обективност, всеобхватност и пр. За Уилямс вестникът е обществен договор между читатели и журналисти, основан на доверието. Журналистите  са попечители на този обществен договор. Не случайно Уилямс споменава Бог. Разбира се, по онова време не е имало нито радио, нито телевизия, но принципите са същите, независимо от платформата и времето. За някои днес кредото звучи старомодно, но аз твърдо вярвам в него. Също като Уилямс вярвам, че „никой не бива да пише като журналист онова, което не би казал като джентълмен."  

"Най-важното в новините и актуалните предавания е съдържанието. То се създава от талантливи хора, които трябва да получат своя шанс, да бъдат открити и насърчени. Нужно е време и търпение, но резултатите вече се виждат. Радвам се, че в нашите ефири блестят талантливи млади репортери – нови лица, които вече са майстори на телевизионния разказ и журналистическото разследване." 

"На телевизионния пазар в България вече има жестока конкуренция. Това важи особено силно за новините и актуалните предавания. Всички колеги са длъжни да дават най-доброто от себе си. Иначе рискуват да бъдат смазани от конкуренцията. Няма нищо по-здравословно от това. Обратно - липсата на конкуренция ражда чудовища."

Какви са вижданията на Венелин Петков за състоянието на медийната среда, тенденциите за развитието на телевизионния пазар и личната му мотивация да бъде част от позитивната промяна, можете да видите в последния брой на списание Biograph.

ПОСЛЕДНИ

Реклама