Бузлуджа - минало и настояще
Паметникът на Бузлуджа, с официално име Дом-паметник на партията, е популярното име на най-големия идеологически монумент в България. Издигнат е на връх Хаджи Димитър през 1981 г.
Как изглежда монументът сега - снимки от мястото специално за "Аз, репортерът” изпрати нашият потребител stoianeca. Ето какво ни пише той:
"В проекта е вложен трудът на стотици наши работници, художници, инженери и архитекти. Има капсула вложена в основите през 1981 г. със завет да се отвори след 50 години... Стреляно е по червената петолъчка с надеждата, тя да е изработена от рубин. Две години след падането на Живков е открадната медната ламарина от покрива... И още и още... Сега служи за сянка и навес на кравите... За нужник. Влиза се свободно, въпреки табелите за опасност. Това е срам за тази партия, а не повод на гордост веднъж в годината...Това е жалък спомен от миналото. "Да забравим миналото". Много точно написано...”
Паметникът се състои от куполна зала и 70-метров пилон. На върха на пилона са монтирани две петолъчки с височина 12 метра. Тържествената зала е с диаметър 42 метра и височина 14,5 метра и е декорирана с мозайки. Художественото оформление отнема 18 месеца и в него взимат участие над 60 творци.
Всяка година в първата неделя на месец август БСП организира край паметника партиен събор със симпатизанти.
След падането от власт на Тодор Живков и политическите промени в България от ноември 1989 г. състоянието на паметника се влошава драстично. През 1992 г. паметникът е запечатан.
Сградата започва да се руши, чупят се стъкла, изкъртват се мозайки, орнаменти и други елементи от конструкцията. Огромната петолъчка е обстрелвана с огнестрелно оръжие с цел грабеж на рубините, от които се смята, че е изградена.















