Две млади жени с изключително високорискови бременности и животозастрашаващи усложнения бяха спасени от екипите на „Майчин дом“, съобщават от лечебното заведение. 

Първият случай е свързан с екстремно ниски стойности на тромбоцитите при 36-годишна жена от Велико Търново. Първоначално бременността ѝ протича леко, но в седми месец се установяват нарушения в кръвосъсирването.

Жената е хоспитализирана два пъти във Велико Търново, където я насочили към „Майчин дом“. Заради преждевременно изтичане на околоплодните води, тя е приета по спешност в 38 гестационна седмица.

„Стойностите на тромбоцитите при нея бяха по-ниски от очакваното, когато постъпи за раждане, което ни озадачи. Рискът е и за майката и за бебето. Рискът е от кръвозагуба“, казва д-р Никол Николова.

Заради ниските тромбоцити и невъзможността за съсирване на кръвта, не може да се премине нито към раждане, нито към оперативна интервенция. Благодарение на бързите действия на лекарския екип, тромбоцитите на родилката са частично повишени, което позволява раждането да бъде извършено чрез секцио.

„Абсолютно всички са страхотни професионалисти и съм изключително благодарна, че се погрижиха за мен и бебето. Наложи се цезарово сечение поради малко разкритие 36 часа след изтичането на водите, защото лекарите се притесняваха, че може да тръгне инфекция към бебето. Всички екипи работеха като една перфектно смазана машина и имаха няколко варианти за план на действие“, сподели с признателност 36-годишната Анна Бонева, която е в стабилно състояние заедно с бебето.

Така Даниел се ражда и днес е повече от добре.

При втория случай се касае за 26-годишна жена от Берковица, на която ѝ е направено спешно цезарово сечение в 33-та г.с. поради отлепване на плацентата от мястото ѝ на прикрепване към матката. Това е тежко животозастрашаващо състояние както за майката, така и за бебето, в повечето случаи е съпроводено с детска смъртност.

Високорисковото състояние при младата жена е настъпило в резултат на две придружаващи бременността заболявания - прееклампсия и диабет тип 1. Прееклампсията най-често започва след 20-та г.с. при жени, които са в първа бременност. Характеризира се с хипертония,  загуба на белтък и отток.

Бебето и майката са стабилни, за бебето полагат грижи неонатолозите от Клиниката по неонатология.

Двете раждания са извършени от екипите на д-р Любомир Джеров и д-р Иван Костов.