5 проблема, които ви пречат да отслабнете

Колкото и да спортувате, килограмите са същите. Колкото и да се тъпчете с протеини или богати на фибри храни – кантарът неизменно показва число с отклонение не повече от 200 грама. Това е адски депресиращо. А всъщност причините могат да бъдат от различно естество

Реклама

Често съвсем малка допълнителна промяна в начина ви на живот, ще донесе желаната промяна и ще ви накара да се чувствате по-добре. Ще се опитаме да скицираме седем възможни проблема, които ви пречат да отслабнете

Проблем: Не спите

За да работи пълноценно тялото ви, се нуждаете от 7 до 9 часа дълбок сън. Недоспиването води до умора и на разума. Спомнете си това следващия път, когато решите да компенсирате отпадналостта с една хубава пържола за обед или два мъфина за следобедна закуска.

Решението: Подгответе се за хубав сън. Изключете смартфона. Не, таблетът също да остане в другата стая. Вземете топъл душ преди сън. Ако имате проблем със заспиването, винаги можете да си помогнете с таблетки мелатонинов екстракт – безвредно е, а така приспива.

Проблем: Подложени сте на хроничен стрес

Стресът е част от демокрацията. Живеем в обществен строй, където успехът се измерва с повече усилия за по-малко време. Когато сте подложени на непрестанна атака от всевъзможни задачи, тялото ви няма никакъв шанс. Вместо това произвеждате кортизол в големи дози, което допълнително ви пречи да отслабнете.

Решението: Намирайте начин всеки ден да вентилирате главата си. Дали ще е спорт след работа, дали ще е разходка на кучето в парка, дали ще са класове по йога – физическата активност ще ви помогне да се почувствате по-добре. В тялото си.

Проблем: Може да имате дисбиоза

Вашите черва се населяват от милиарди полезни бактерии, които съставляват нормалната микрофлора на вашия интестинален тракт. В норма тези бактерии са повече от болестотворните микроорганизми, които също обитават червата.
В някои случаи обаче, в резултат на продължително антибиотично лечение, стрес или лош хранителен режим се предизвиква дисбиоза (дисбактериоза) – състояние, при което се наблюдава потискане на нормалната микрофлора и прекомерно размножаване на болестотворни бактерии и/или гъбички. Дисбиозата може да причини както диария, така и запек.
Решението: Консултирайте се със специалист-гастроентролог, за да разберете дали трябва да регулирате фаунта на червата си.

Проблем: Алергии и непоносимости към храни

Алергията към различни храни може да предизвикат много сериозни реакции в тялото ви. Най-общо казано, ще се подуете. Сред основните алергени са глутените, яйцата, млечните продукти, соевите продукти , захарта и подсладителите.

Решението: Опитайте се да спрете за няколко седмици някоя от рисковите храни и вижте как ще се чувствате. Може да се окаже, че разковничето е скрито в някой от любимите ви хранителни навици – например филийка с кашкавалче. Кашкавалчето може би ви вреди.

Проблем: Прекалено много кардио упражнения

До онзи ден не се движехте изобщо, днес всеки ден искате да търкаляте велоергометъра. Това не е начинът. Ако вкарате организма си в ударен режим, ще се нуждаете от много въглехидрати (т.е. Захар). Ако не я приемете под формата на някой десерт, тялото ви ще се опита да компенсира липсата на захари и можете да изпаднете в хиперинсуленимия – състояние на повишен инсулин в кръвта.

Решението: Оставете упражненията с аеробика, тичането в парка или по-дългите преходи на велосипеда за следващия етап на своите физически занимания. Вместо това правете по-кратки, но по-интензивни упражнения. Така ще накарате тялото си да привикне към новите обстоятлства на активност.