Реклама

Diageo Reserve World Class е най-голямото и най-авторитетното годишно събитие в барманската индустрия в света. Конкурсът се провежда от 2009 г., а от две години в него участва и България.

Локалното издание на конкурса има няколко етапа, преди да бъде излъчен финалист, който ще представлява България на финала в Маями.

Присъствахме на кръга, в който барманите трябваше да представят свой оригинален коктейл на тема „Микромашини” – посветена на микроорганизмите, отговорни за ферментацията – изключително важен в миксологията процес.

Те разполагаха със седем минути, за да представят авторските си рецепти пред съдиите Тим Джъдж, глобален представител на Bulleit и изключителен миксолог, и Витеслав Сирок, финалист в Diageo Reserve World Class за Чехия през 2015 г.

В паузите между презентациите направихме блиц интервюта с трима от осемте участника в състезанието.

Александър Симеонов, 36, от София

От колко години си барман?
От около 12-13 години. Преди това се занимавах със съвсем други неща, бил съм в кухня, в търговията, дори в системата на МВР съм бил.
Какво точно в МВР?
В жандармерията (смее се).
Как се насочи към барманството?
Съвсем съзнателно решение беше. Исках готина, социална, забавна и предизвикателна работа. И да работя за бакшиш (смее се).
Къде работиш?
В The Cocktail Bar, намира се в градинката на „Солунска” и „Ангел Кънчев”. Като обяснявах на баща ми къде е, той вика: „А, където бяха тоалетните едно време” (смее се).
Какво използва за ферментацията в твоя коктейл?
Бактерия, открита миналата година в България върху кокиче. Всъщност това е малко известен щам на Лактобацилус булгарикус. Разликата е, че тя може да вирее в плодов сок, а не само в мляко. Това я прави вегански пробиотик. Срещах се с човека, който я откри.
Според теб журито как възприе коктейла?
Много ме изкефи това, че ми дадоха доста обратна връзка. Не само да кимат с глава и да хъмкат, ами ме слушаха активно. След това много адекватно ми обясниха плюсовете и минусите. Дадоха ми ценни препоръки, някои ще си ги запазя само за мен.

Снимка: btv.bg

Радослав Желев, 29, от Шумен

От колко години си барман?
От четири. Преди това се занимавах с изолации на покриви, работил съм в завод за бойлери (смее се).
Как реши да смениш професията?
Всъщност винаги съм искал да бъда барман, но ме беше страх да застана зад бара. В един момент си казах, че трябва да пробвам. Изкарах 10-дневен курс и започнах. За щастие, попаднах при хора, които ме научиха на много неща, запалиха ме.
Къде работиш?
В Bacardi Mojito Bar, във Варна.
Как пътува от Варна до София?
С влак. Тръгнах един ден по-рано, за да съм сигурен, че ще дойда навреме (смее се).
Какво използва за ферментацията в твоя коктейл?
Те са три неща – домашна ракия, оцет от джинджифил с мед, аз съм си го правил, и царска туршия. Използвам марината от туршията за коктейла, а самата туршия е като гарнитура, или казано по нашенски – мезе (смее се).

Снимка: btv.bg

Герман Гочев, 21, от Варна

Къде работиш?
В Martini Bar, във Варна.
Защо коктейлът ти се казва „Крадецът на малини”?
Това е препратка към детството ми, част от което мина в село Кочмар, до Добрич. Често прескачах в градините на съседите, за да хапвам тайно малини (смее се). Рецептата ми е вариация на класическия коктейл Clover Club (Клубът на детелината).
Какво съдържа?
Редуцирано домашно вино от малини, канела, анасон, чили... Има и белтък, който първо се разбива, за да се аерира.

Снимка: btv.bg