Реклама

Специално за btv.bg Димитър разказа интересни детайли за адаптацията си в Англия. За правилата там, за нравите на българите, училището на децата му, за един чалга клуб в Източен Лондон и много други любопитни неща.


Казвам се Димитър. На 43 години, от София. Занимавам се с информационни и телевизионни технологии. До лятото на 2013 г. работих в България на различни места. Последно бях IT в банка, когато получих обаждане от бивш мой подчинен и тогава приятел, който вече работеше в Обединеното кралство. Разговорът ни накратко се състоеше в това, че въпросният човек беше успял да се издигне във фирма, занимаваща се с телевизионни технологии, но беше достигнал нивото си на некомпетентност и се нуждаеше от подкрепа.

Помогни ми, за да ти помогна
Предложението беше ясно – той търсеше хора, за да създаде силен екип. Обещанието беше – всички си помагаме и се развиваме. Оцених възможността и заминах за интервю, на което бях одобрен за позицията. Беше ми необходим около месец, за да уредя напускането на работата си в България и заминаването. Съпругата и двамата ми синове щяха да дойдат, след като успея да намеря и обзаведа къща под наем.

Обединеното кралство – началото
Работата беше хубава. Първите три месеца живях при човека, който ме покани на работа. Имах стая в къщата му, в която живееше не само неговото семейство, но и това на брат му. Добре уплътнена за живот къща с приятелски настроения и добри намерения. Помогнаха ми и финансово – жест, който оценявам.

Къщата бе в малко военно градче, в графство Хемпшир, а офисът бе наблизо, в съседното графство Съри. Навсякъде зеленина, тесни улички и плетове – класическа Южна Англия. Стада от коне, овце и крави пасяха необезпокоявани по полетата…

Работата ми бе свързана с телевизионно производство, бях мрежов инженер и развивах мрежовите и сървърните инфраструктури. Собствениците на компанията бяха пакистанци, без конкретна визия за развитието й.

Инфраструктурата беше специфична, но след два-три месеца можех да работя с повечето системи. Разбира се, изчертаха се тонове чертежи, водеха се множество записки и скици.

Администрацията
Правоспособността да работиш в Обединеното кралство се удостоява с издаване на социалноосигурителен номер. За него се провежда персонално интервю и до месец следва решение.

До края на 2013 г., преди България и Румъния да се присъединят към Шенгенското споразумение, осигурителни номера се издаваха изключително трудно – беше съвсем нормално да получиш един, два, че и повече отказа. От 2014-а изведнъж всичко се превърна във формалност.

Изключително лесно е да си регистрираш фирма от типа ЕТ или ООД. Става онлайн и струва от порядъка на 50 паунда.

Банковите сметки и карти се издават отново след провеждане на персонално интервю. Изисква се да представиш повече от едно доказателство за адрес. Например шофьорска книжка и договор за услуга – интернет или сметки за вода, ток, газ, или договор за наем. Необходимо е и писмо, издадено от фирмата, където започваш работа, с информация за заплащането и периода на договора. На интервюто задължително ти правят настройки за онлайн и телефонно банкиране, като сметката ти се открива веднага, а пластиката на картата и пин кодът пристигат до няколко дни.

При липса на движение по сметката за период от година, поне в моята банка е така, сметката се закрива поради неактивност. Повечето финансови продукти са достъпни през онлайн или телефонното банкиране – например можеш да кандидатстваш за овърдрафт или кредит директно през приложението на мобилния си телефон. При по-новите смартфони има възможност за вграждане на валидиращия код в самия апарат.

Започвайки да плащаш текущи сметки и наеми, вече трупаш финансова история. Важно е при смяна на адреса да се регистрираш за гласуване по местоживеене – имаме право да гласуваме за местни и общински избори. Това също влиза в кредитното досие.

За много от текущите сметки, включително застраховките на автомобилите и пътната такса, може да се сключи директен дебит, който автоматично ти тегли пари от сметката на определена дата. Това се отразява положително на кредитното ти досие. След тригодишна доказана финансова и кредитна история вече можеш да си позволиш по-големи продуктови лизинги – примерно за нова кола или ипотека за къща.

Ех, Алеко, Алеко...
След като поработих известно време, настъпи моментът да потърся следващата стъпка за развитие във фирмата. Бях се доказал с идеи и успешно реализирани проекти. И тогава се започна: коментари за несправяне с работата, скалъпени писмени и устни предупреждения, тенденциозно отношение със зле прикрити лични мотиви, бюрокрация и всички останали специалитети, типични за управленските методи в България. Опитаха се да ми внушат, че всичко идва от собственика на фирмата, но интуицията, фактите и логиката говореха съвсем друго. В компанията работеха братът и племенникът на човека, който ме покани. Начинът, по който те бяха развивани, говореше достатъчно за ситуацията. Така, след две години и половина, бях принуден да потърся пътя си на друго място.