Реклама

Не е тайна, че човешките взаимоотношения са много сложна материя. Между най-близките хора възникват и най- усложнените проблеми в общуването. Тесните връзки, близостта между хората, дори когато чувстват, че са намерили правилния човек, са изправени пред множество изпитания.

Важно е да се намери баланс между близостта и запазването на лично пространство. Макар тази фина граница да е строго специфична за различните хора, човек може да прецени, усеща ли в себе си тенденция да се привързва до зависимост.

Прекалената привързаност към интимния партньор може да попречи на трайните взаимоотношения. 

Помнете, че уверените хора са по-малко прилепчиви

Помислете върху положителното мислене и себеуважението си. Колкото повече обичате себе си, толкова по-лесно е за другите да ви обичат. 

Снимка:Thinkstock/Getty Images

Доверието към партньора

Любовта не означава, че трябва да сте като пришити един за друг с вашия партньор. Много двойки  започват да страдат точно от тази неразделност. С този маниер да се споделя всичко: мисли, чувства, пространство, може един от двамата да се почувства като хванат в капан. 

Доверието е ключът към добрите дългогодишни взаимоотношения, които могат да направят двама души щастливи. Това означава да не проверявате партньора си през целия ден къде се намира и с кого.

Постоянното натрапване предизвиква раздразнение, дори да не ви се струва, че е така. При липса на доверие се появява несигурност във връзката, негодувание и обиди.

Дайте си лично пространство.

Снимка:Thinkstock/Getty Images

Контролирайте тревогите си

Ако сте склонни към притеснения и тревоги, най-лесно е да се обърнете към партньора си, за да ви помогне да се справите с този дискомфорт. Това обаче задължава партньора ви да носи отговорност за вашето спокойствие и щастие. Това е лекомислен начин за контролиране на емоциите.

По-скоро обърнете тревогите в нещо положително и смислено. Например, захванете се с ежедневните дейности удома или си включете допълнително физическа активност. Положителната енергия от натоварването ще може да трансформирате в по-добри взаимоотношения. 

Разширете и разнообразете социалните си контакти. Ако сте хронично тревожни, потърсете консултация със специалист.

Снимка:Thinkstock/Getty Images

Не подценявайте своите интереси

Силната привързаност може да се превърне в проблем за хора, които живеят центрирани единствено около своя партньор. Важно е да дадете приоритет на вашите цели и интереси. Всичко, което ви осигурява здраве и жизненост.

Осъзнайте и почувствайте своята значимост, а не зависимостта от другите като единственият източник за вашето щастие. Приемете, че всеки има нужда от срещи с приятели, или посещение на родителите, без това да нарушава качеството на връзката.

Може би проблемът на вашия партньор е само в един аспект от поведението ви. Разберете от какво точно се чувства некомфортно. Нека стане ясно, че се интересувате от него или нея. Когато мислите заедно, по-лесно може да се намери разрешение на проблема, така че да преодолеете прекалената привързаност, дори да завърши със засилване на връзката ви.

Снимка:Thinkstock/Getty Images