Реклама

Древните гърци смятали артишок за зеленчукът на красотата. У нас може да го срещнете и под името ангинари. Той е изключително полезно растение. Съдържа почти всяка хранителна съставка. Вкусът му наподобява праз лук и целина. Представлява неразцъфналата цветна пъпка на бодливо средиземноморско растение.

Избирайте артишок с плътни зелени или зелено-виолетови листа

За кулинарни и медицински цели се използва сърцевината. Ядете се бланширан, сварен и изпечен в салати и гарнитури. Наслаждавайте се на хранителното разнообразие. Може да се консумира и в свеж вид сърцевината, нарязана на тънки ленти.

В италианската пица "Четири сезона” артишок, нарязан на парченца, подредени едно до друго, олицетворява есента. Може да се приготвя запечен артишок с гъби и пармезан, или суфле от артишок.

В миналото са ядяли артишок за добър мирис на тялото и срещу лош дъх в устата, а с прясно изцеден сок са заздравявали косите си.

Чернодробни и бъбречни проблеми могат да се разрешават с диета, в която присъстват ястия от артишок. Стимулира се образуването и отделянето на жлъчен сок. Намаляват симптомите на махмурлук, след препиване с алкохол и треската след слънчево изгаряне. Силата на този странен зеленчук е в съдържащия се антиоксидант - силимарин, който защитава черния дроб.

Перфектен избор е за диабетици, защото намалява кръвната захар и холестерола. Един средно голяма артишок съдържа само 60 калории и 0 мазнини.

Артишок съдържа фибри, които създават на организма чувството за ситост и намалява апетита. Активира перисталтиката на червата и предотвратява запек.

Сред състава му присъства и едно вещество цинарин - мощен антиоксидант, естествено средство срещу лошото храносмилане и лошия холестерол LDH. Той не може да се открие в нито един друг зеленчук. Наличните флавоноиди, включително лутеолин, подобряват паметта.

Значително участва в процесите на детоксикация при артрит и ревматизъм. Ускорява извличането от организма на солите на тежки метали. 

Оличен източник на фолиева киселина, витамин С и витамин К - необходим за синтезата на протеини. Престоял артишок и увяхнали върхове на листата, загубва голяма част от съдържанието на витамин С.  

Полезен е при повишена киселинност на стомаха, защото съдържа натриени и калиеви соли, които имат алкализиращо действие. Облекчава стомашния дискомфорт от парене и киселини в стомаха.

Почти всяка човешка болест е е свързана, пряко или по заобиколен път, със стомаха. Сър Франсис Хед