Реклама

Благотворителна изложба “Заедно в Непал” се открива на 26 май в 19 ч. в централното фоайе на НДК. Организатори са шестима българи, върнали се от пътуване в Хималаите пет дни преди земетресенията. Всички събрани дарения ще отидат за децата на Непал чрез УНИЦЕФ България и Teach For Nepal. Събитието се организира в партньорство с НДК и е част от седмица, посветена на Непал и в помощ на пострадалите от земетресенията.

 

Организатор на изложбата от 26 май до 7 юни е една от българските групи, решили да прекарат великденската си ваканция в „дома на снега“ – Хималаите. Христо, Калоян, Бойко, Велина, Методи и Милена заминават за Непал и прекарват две седмици по склоновете на най-високата планина на света. Връщат се на 20 април, пет дни преди опустошителното земетресение от 7,8 по Рихтер да покоси цялата държава.

 

Пътуването им започва от Катманду и минава през „столицата на шерпите” Намче Базар, където две седмици по-късно удари второто сериозно земетресение. Преживяването създава силни впечатления у участниците, но хората на Непал ще останат като най-силен спомен. Спомен за смиреност, спокойствие, ведрост и силен дух. Изложбата ще се опита да пресъздаде в 60 снимки тяхното пътуване в Непал.

 

Трусовете взеха повече от 8000 жертви и оставиха без дом над 500 000 души в Непал. В някои села между 80 и 90% от къщите и училищата са абсолютно разрушени. Около 1.7 милиона деца изпитват остра необходимост от хуманитарна помощ в най-засегнатите региони. Заедно можем да помогнем децата на Непал да преодолеят бедствието и да се върнат в училище.

 

Как да помогна?

Всеки посетител на изложбата ще има възможност да подкрепи каузата, като си избере снимка, картичка или просто остави определена сума в кутиите за дарение. Предвижда се и онлайн платформа, чрез която желаещите да помогнат ще могат да изпратят дарение и да си изберат снимки от изложбата. Следете постоянно обновяващата се информация за събитието и начините за даряване на www.zaednovnepal.com или във Facebook

 

С дарение от 50 лв. УНИЦЕФ осигурява 5 000 таблетки за пречистване на питейна вода на засегнатите семейства. 150 лв. ще осигурят животоспасяващи соли за рехидратация на 200 деца. 300 лв. за кампанията на Teach For Nepal означават храна и подслон за цял месец на едно пострадало семейство!

На откриването ще чуете на живо и историята на Стоян Маринов, който заедно с трите си деца преживя и двете големи земетресения в Непал. Те бяха на Базовия лагер на Еверест 30 минути преди лавината, а в последствие се оказаха в близост до епицентъра на труса в Намче Базар. Ще можете да опитате и традиционна непалска храна от ресторант Гуркха.

УНИЦЕФ

Часове след земетресението Детският фонд на ООН (УНИЦЕФ) мобилизира екипи и ресурси, за да се отзове на най-спешните нужди на децата, пострадали след земетресението. Незабавно са подготвени товарни полети с над 120 тона хуманитарна помощ, включваща: животоспасяващи лекарства, храна, вода, ваксини, хигиенни комплекти, палатки и одеяла за спешно подпомагане на пострадалите. В международен план УНИЦЕФ има за цел да събере средства в размер на 50 милиона долара, с които да подпомогне най-спешните нужди на децата и семействата в следващите три месеца. Цялата сума, която всички агенции на ООН и международни партньори се опитват да наберат за възстановяването на Непал, възлиза на близо 500 милиона долара.

Teach for Nepal

Представлява неправителствена организация с мисия да предоставя равен достъп до качествено образование за всяко дете в Непал. Предизвикателството е голямо – 70% от учениците отпадат от образователната система преди 10 клас, а само 35% от достигналите тази възраст преминават успешно националните матури. След труса екипът и учителите на организацията стартираха кампания, за да предоставят основни провизии в краткосрочен и дългосрочен план на пострадалите семейства. В партньорство с местни лидери, те работят и по изграждането на временни училища, в които децата да продължат образователния си процес до пълното възстановяване на основните сгради. След първоначалната помощ, организацията очаква да насочи усилия към дългосрочно възстановяване на общностите с фокус върху училищната система.