Реклама

Едва ли има друг толкова талантлив роден продуктов дизайнер като Константин Ачков, чийто реализирани проекти да са се появявали толкова често в родни и чуждестранни медии като Designboom, Мocoloco, Рlusmood, Сontemporist… Срещаме се днес с него, за да си поговорим за последните му проекти и вдъхновения. Целите сме в слух!

 

Здравей! Какво ново около теб?

Здравей! Участвах за четвърти пореден път на One Design Week, който тази година се премести в Пловдив. Там взех участие в съвместната изложба за български продуктов дизайн -”Партида 4”. Показах една нова серия мебели и един стол със седалка и облегалка от плат. Столът е с име „Електрон” и представлява едновремено развитие на темата, към която съм се захванал от няколко години за флет пак, пъзел мебели и същевремено е експеримент. Структурата му се изгражда от два Х-образни елемента в средата, които му дават здравина и устойчивост във всички посоки и от две страници със симетрични елементи в основата, напомнящи знака на електрон. Серията мебели съм я кръстил „Лесе” и представлява кресло, холна лампа и табуретка/масичка. Те също са едно развитие на пъзел мебелите като към структурата закачам с винтове стандартни четвъртити крака. Така се получава един микс между новото и стандартното. За закрепване на краката на лампта ползвах магнити, като сглобяването и разглабянето към основата става изключително лесно. В серията използвам и прозрачен поликарбонат за седалки и облегалка. С това исках да подчертая интересната пъзел структура и да дам по-иновативна и изненздваща визия на столовете. И серията и стола са изработени предимно от 18 мм буков шперплат, изрязан на CNC рутер. Всичките мебели могат да се купят в разглобен вид и човек с една елементарна инструкция да си ги сглоби сам.

Какво е най-голямото ти вдъхновение напоследък?

Имам си теми, които ме вълнуват и разработвам. Отделно виждам и неща, които си струват да се разработят. Винаги движа по няколко проекта наведнъж.

Кои са любимите ти дизайнери в момента?

Дизайнерите, които показват смислена премереност и рационализъм, едновремено с изненада и свежест. Тези, които правят нещата им да имат собствена стилистика и да са разпознавеми. Много са, но на прима виста ми идват да речем: братя Бурулек, Томас Файхтнер, Нендо, Том Диксън, Щефан Диез, Бенджамин Хуберт и др.

Кой е най-добрият урок, който си научавал от друг дизайнер, с когото си работил?

Да давам всичко от себе си за да обясня идеята си.

С кой дизайнер би желал да направиш съвместен проект?

Засега с никого. По нататък с някое име в дизайна.

Как според теб ще изглежда продуктовия дизайн през 2050 година?

Не знам. Вероятно всеки ще може сам да си принтира предметите?

Кое е най-откаченото преживяване, което си имал по време на кариерата си като дизайнер?

Всичко е откачено! Особено тука да се занимаваш с дизайн, е някакъв вид екстремен спорт.

Какво е чувството, което искаш да споделиш с дизайните на продуктите си, които правиш?

Не знам дали точно чувство искам да споделя? По-скоро искам да споделя добре измислена , рационална форма, която да поражда чувства в зрителя.

Какъв тип дизайн се опитваш да създаваш с всеки нов проект?

Такъв, че когато го видя след време да не си кажа “е това ми звучи някак демодирано вече”. Дизайн, който да не губи от силата си на присъствие в пространството.

Откъде намираш свежи идеи за проектите си?

От пазара при... майтапя се! Отвсякъде и от всичко.

Какъв е мечтания ти проект/работа?

Всеки проект, който започвам е една мечта, която се опитвам да материализирам.

Имаш ли някакви съвети към току-що стартиращите дизайнери?

Не знам дали мога да дам съвет. Може би, бих ги посъветвал единствено, да приемат нещата по-земно като занаят, който трябва да изучат и от който с много труд биха могли един ден да направят изкуство.

Какво ти харесва най-много в съвременния продуктов дизайн?

Това, че е много жив и непрекъснато променящ се. Че непрекъснато се появяват нови технологии, които отварят нови полета за работа.

Какво щеше да правиш, ако не беше дизайнер?

Аз съм скулптор! Това съм завършил и мисля след време пак да почна да работя в тази сфера, успоредно с дизайна.