Реклама

Хроничното седене отнема от здравето на гръбнака. Напрежението във врата ви е познато, когато с часове сте работили с компютъра. Причината е несъзнателното изтегляна на брадичката и цялата глава напред към клавиатурата. От протягането на врата се притискат едностранно шийните прешлени.

Отпускането на шията води до прегърбване.

То започва от врата и ангажира мускулите на целия гърбнак. Прегърбената стойка преразтяга трапецовидния мускул, в резултат на което се появява болка и схващане на врата и раменния пояс. 

 

Дръжте главата си права, а не издадена напред.

За да я проверите, с ръка избутайте брадичката си максимално назад. Това е положението, в която трябва да продължите да работите пред компютърния екран. Седете с отпуснати рамене. Ръцете - близо до тялото, свити под прав ъгъл в лактите. Не се накланяйте напред.

Виждали ли сте млад човек, който е загубил гъвкавостта на гръбнака си – ходи като бастун. След часове работа, седнал без почивка, това е съвсем естествено. Междупрешленните дискове, които нормално са пластични и попиващи свежа кръв като гъба, се смачкват и губят своя обем и мекота. Колагенът в сухожилията и връзките също се втвърдява. Гръбнакът, когато не се раздвижва, губи своята гъвкавост.

Лумбалните прешлените стават поддатливи на увреждания, например дискова херния от най-безобидни натоварвания.

Неправилните позиции на тялото сериозно преуморяват гърба.

 

Облегалката на стола трябва да ви подкрепя в кръстната област.

Упражнения с бавни въртеливи движения на кръста са отлично профилактично средство. Застанете в изправен стоеж и протегнете ръцете над главата. Разтягайте ръцете колкото е възможно повече. Протягайте цялото си тяло. Задръжте 5 секунди. Разпуснете мускулите и повторете упражнението 3 пъти. Ще успокоите болките във врата, раменете и гърба.

Схващане на бедрените мускули и ограничена подвижност в ханша. Когато мускулите на бедрата са здрави, осигуряват балансирана плавна походка, но при хронично заседяване мускулите от предната страна на бедрата стават по-къси и опънати. Те ограничават подвижността при ставане, а ходенето е с болки и куцане, преди да се направят няколко стъпки.

Когато седите, дръжте краката стъпили на пода с глезени напред от коленете. Не седете с кръстосани крака. Оставете малко пространство между вътрешната част на коляното и началото на седалката. 

 

Упражнения с наклони на тялото вляво и вдясно премахват напрежението в късите мускули, които държат гръбначния стълб.

В седнало положение теглото вместо да се разпредели върху целия гръбнак, пада върху тазобедрените стави и глутеусите. Притискенето и обездвижването води до загуба на мускулен тонус и отпускане на глутеусите, което се отразяват на походката и стабилността при стоене прави.

Срещу тази обездвиженост е достатъчно да слезете и изкачите 3 етажа по стълбите.

 

Тренирайте мускулите на гърба и корема вкъщи, за да не получите никога болка, в който и да е сегмент от гръбначния стълб и тазобедрените стави.