Реклама

Тази сутрин 52-годишният Скот Кели и 55-годишният Михаил Корниенко се завърнаха на Земята след 340 дни в Международната космическа станция (МКС). Скот Кели постави рекорд за еднократен полет на американски астронавт в Космоса. Той държи и рекорда по общо пребиваване на американец в Космоса – 520 дни в четири мисии.

Основната цел на NASA е да изследва промените в човешкия организъм след дълга липса на гравитация. Освен това, американецът не бе избран случайно за тази мисия. Голямата полза за учените е, че той има брат близнак Марк, който впрочем също е летял в Космоса. По този начин NASA ще може да сравни всички медицински изследвания между двама души, които са с възможно най-сходни гени. Така ще стане ясно кои промени в тялото са причинени от престоя в Космоса и кои вследствие на генетично предразположение. Очаква се двупосочен полет до Марс да отнеме поне 2-3 години, така изследванията върху близнаците са изключително важни за NASA.

Двамата братя са били подложение на тестове цяла година преди мисията на Скот. По време на едногодишния полет Скот всеки месец е взимал проби от кръвта, урината, фекалиите и слюнката си (последните проби са във фризера на МКС и ще бъдат транспортирани скоро до Земята от капсулата Dragon на частната компания SpaceX), като същото е правено и с брат му на Земята. Измервани са кръвно налягане, пулс, а чрез ултразвук са сканирани сърцето и очите. Сравнителните анализи между близнаците ще продължат цяла година след кацането на Скот.

Продължителният престой в условия на микрогравитация се отразява на всички органи в човешкото тяло. В краката има твърде малко кръв, а в главата твърде много, което води до различни проблеми. Тъй като кръвообращението е нарушено, се появява световъртеж. Заради малкото кръв в краката кръвоносните съдове там стават „мързеливи”. Това е проблем при завръщането на Земята, когато в долната част на тялото изведнъж се влива повече кръв. И докато на нашата планета замаяността или дори припадъците на астронавтите не са фатални, тъй като ги посрещат медицински екипи, то при кацане на Марс те ще трябва да разчитат само на себе си.

Другите големи промени са в мускулите и ставите, които отслабват. За да компенсират липсата на гравитация, астронавтите трябва да отделят за фитнес до 2,5 часа дневно.

По време на едногодишната мисия Скот Кели и Михаил Корниенко използваха и руския уред Chibis. Той наподобява големи гумени панталони, а целта му е да издърпа излишната кръв от горната част на тялото към долната. Тепърва ще се установява доколко това устройство е помогнало.

Освен това, повечето астронавти получават оток в задната част на очите и нарушено зрение. NASA не знае точната причина за този оток, като най-вероятно той се дължи на многото кръв в главата. Скот Кели съобщи наскоро от МКС, че има проблеми със зрението.

Другите промени в организма на астронавтите са свързани с имунната и храносмилателната системи. По време на полет те се хранят със съвсем различна храна и чревната им флора се променя. Възможно е някои микроби в стомаха, които на Земята са безобидни, да се активират в Космоса.

NASA съобщи, че е възможно данните от мисията да бъдат засекретени за шест години. Едно нещо обаче е сигурно – в най-скоро време Скот Кели ще се прибере вкъщи и ще сбъдне така чаканото потапяне в басейна си.

А човечеството ще е все по-близо до първия пилотиран полет до Марс.