Все по-убедителни при поднасяне на информация

На разбираем език, с изправена стойка, усмивка и точни жестове

Реклама

В живота постоянно се налага да представяте свои идеи или да отстоявате ваша позиция. За повече убедителност поднасяйте информацията на разбираем език, съобразен с нивото на аудиторията. Ще бъдете правилно разбрани, когато използвате прости изречения с точни думи. Не преиградвайте с емоционалността си. 

Умението да говорите убедително е изключително важно. До голяма степен то определя отношението на другите към вас. Много хора имат природна дарба да говорят харизматично. За тях не представлява проблем да убедят някого или цяла аудитория чрез умението си отлично да представят знанията, които имат. Успокоително е, че с известни усилия всеки може да се научи да говори убедително. 

Първото важно нещо е да се преодолее притеснението от говоренето пред хора. Помислете защо се страхувате от аудиторията. Дали имате лош спомен за негативно отношение на близки или провал в по-ранните години, когато ви се е налагало да говорите пред класа. Обмислете каква е била причината и се поучете от грешката си. 

Осъзнайте, че разполагате с ценни знания и информация, които искате да предоставите и да ги споделите с другите. Отпъдете мислите за възможните критични забележки и недоброжелателност. Мислете единствено за себе си, не за другите. След като преодолеете притеснението си, поработете върху начина да задържите дълго вниманието върху себе си и върху това, за което убеждавате. 

Изправената стойка излъчва увереност и спокойствие

Изпънете раменете си още преди влизането си в стаята или залата пред аудиторията. Направете съзнателна пауза от няколко секунди преди да заговорите. По този начин ще засилите вниманието към вас.

Усмихнатото ви лице ще предразположи към доброжелателност слушателите. Движението с малки бавни стъпки допълнително ще ви успокои. Заставането с гръб към аудиторията е недопустимо.

Жестовете, от които трябва да се въздържате пред аудиторията, са изразяващите закана и заплаха със свита ръка в юмрук, сочене с пръст или ръце на хълбоците. Не се приема добре, ако хващате едната си ръка над лакътя с другата, защото изразява притеснение и дистанциране от хората пред вас. По-лесно е да отворите длани, защото подсъзнателно действат като знак, че не криете нищо и може да ви се вярва. А нали точно това искате от хората, пред които сте излезли да говорите.