5 изненадващи кучешки факта

Няколко неща, които не знаeм за най-добрия приятел на човека

Реклама

Слагането на каишка на кучетата е древна практика, но регистрирането  е от доста скоро. Например, в САЩ тази практика е малко по-стара от сто години. В Синсинати, Охайо, за първи са таксували собствениците на домашни любимци, за да ги регистирарт.

Знакът “Опасно куче!” е много древен. Неговият латински еквивалент "cave canem" може да бъде открит в произволна римска руина. Първият случай на употребата на термина “куче-пазач” е от Уилям Шекспир в “Буря”

Митът, че кучешката слюнка има изцелителни свойства съществува от древногръцко време. Тогава и по римско време лечителите считали, че кучешката слюнка е противоотрова. По-късно светията на починалите от чума - свети Рок е изобразяван с куче, което ближе рана. Съвременната медицина отхвърля варианта за такива качества на кучешката слюнка. Всъщност, кучетата са привлечени от отворени рани, защото серумът от тях за тях е сладък.

Ако козината на един пудел порасне твърде много, тя ще се сплете на плитки (дредлокс). Други породи също се сдобиват с плитчици, ако собствениците им оставят козината да расте. Например, Американският комондор (на снимката). Плитките са атрактивни, но след като кучетата са спрени веднъж от участия на изложби и конкурси, плитките се махат. Преди години един Комондор-шампион загуби 2,700 плитчици и 6 килограма от теглото си след постригване.

Когато кучетата имат бълхи, най-вероятно те са близкти до котешките бълхи, тип Ctenocephalides felis. Причината да са “котешки” е случайност: гадинките първо са били открити в котка по време на изследване през 1834г. В днешно време ги има и по котките, и по кучетата.