Разследват Дянков за изнасяне на класифицирана информация
Видео (1) | Снимки (1)
Прокуратурата образува досъдебно производство срещу вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков. Той е разследван за изнасяне на класифицирана информация и огласяване на държавна тайна. Подробностите по темата предаде нашият репортер Канна Рачева:
Каква тайна се предполага, че е огласил министър Дянков?
Засега не се казва каква е тайната. Неофициално се смята, че става дума за изнесени данни за отношения на кабинета Станишев и банковия сектор у нас. Проверката в Софийската градска прокуратура беше образувана преди 6 месеца, когато финансовият министър Симеон Дянков от парламентарната трибуна изнесе данни от секретен договор между правителството на Сергей Станишев и БНБ. Това е споразумението, с което пари от фискалния резерв бяха налети в българска частна банка.
Иначе, за да се опираме само на факти и документи, трябва да уточним, че в момента разследването се води срещу неизвестен извършител от Министерския съвет. Оттук нататък експертизата, която ще поиска обвинението, ще докаже дали изнесената информация е секретна или не. И ако е секретна, разследването вече ще бъде персонално срещу министъра на финансите Симеон Дянков. bTV научи, че ако това се потвърди, нищо чудно да има и втори обвиняем, защото няма как Симеон Дянков сам да се добере до въпросната секретната информация.
Софийският градски прокурор Николай Кокинов потвърди информацията за образуваното досъдебно производство след сигнал на БСП, но отказа да поясни за каква секретна информация става дума.
„Ако ви кажа каква е информацията, самият аз ще стана обект на следващото разследване. Цялото дело е с гриф за сигурност. Самото постановление за образуване е с гриф за сигурност, тъй като в него са посочени секретни материали, секретната информация, която всъщност е повод за това разследване и не мога да ги съобщя по разбираеми причини. Всички лица, които имат отношение към този случай, ще бъдат разпитани”, каза Кокинов
bTV научи, че въпросната информация се отнася за финансови отношения между частна и държавна банка, за които се е знаело само в Министерство на финансите. В края на миналата година тези отношения са станали достъпни до всички след изказване на финансовия министър Дянков, без съгласието на самите банки. Затова и сигналът в прокуратурата е подаден срещу конкретно лице.
„Сигналът е бил подаден срещу министъра на финансите”, допълни Кокинов.
За последно в средата на юли, когато повдигнаха обвинение срещу Сергей Станишев, самият той напомни за разгласяването на въпросната информация
Това, което е сигурно на този етап е, че след съдебната ваканция ще стане ясно дали финансовият министър е спазил закона или не. Това е законовия срок, с който разполага обвинението.
Въпреки нашите опити, от финансовото министерство останаха категорични, че на този етап няма да коментират по никакъв начин темата.
Коментари (14) Най-старите отгоре
29 Юли 2010
Софийската апелативна прокуратура отхвърли като неоснователно искането на председателя на Единната народна партия Мария Капон и заместника й Елеонора Николова за разследване срещу бившия министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров заради договорените в кая на 2006 г. анекси към газовите договори с Русия. С тях страната ни се съгласи да се повишават два пъти годишно цените на суровината “до достигане на пазарни нива“ през 2012 г., а руснаците – да плащат в долари транзитните такси за пренос вместо с гориво.
Капон и Николова сезираха прокуратурата заради информации, че от предоговорените клаузи страната ни е претърпяла загуби от 2 млрд. долара
Мнението на прокуратурата обаче е, че няма данни за извършено престъпление от страна на Овчаров, но и че той не носи отговорност заради Закона за амнистията, в който се посочва, че не може да има наказателно преследване за неумишлена безстопанственост, извършена преди 1 юли 2008 г.
Апелативните прокурори смятат, че действията на Овчаров като ресорен министър са по същество "управленски решения на колективен орган и няма каквито и да било данни да са извършени умишлено с цел някой да набави за себе си или за другиго облага или да причини другиму вреда".
Според тях решенията за подписването на анексите могат да бъдат обсъждани с оглед на икономическата им целесъобразност, но не съдържат признаци на престъпни деяния по смисъла на Наказателния кодекс.
"Липсват и каквито и да било данни за извършена от български длъжностни лица безстопанственост или съзнателно сключване на неизгодна сделка, от което да произлезе значителна вреда", пишат прокурорите. Според тях става дума за "преговорен процес, в който и двете страни са отстоявали интересите си, но това са чисто гражданско правни отношения, в хода на които не следва да се търси наказателна вина".
В постановлението се посочва още, че формирането на цените на горивата е изключително динамично и всяко договаряне в тази сфера не може да обуславя наказателна отговорност.
Двете дами обаче не са съгласни с това становище и заявиха, че вече са подготвили жалба до Върховната касационна прокуратура срещу постановлението на Софийската апелативна прокуратура.
Според решението на практика няма как да бъде осъден български министър, възмути се Капон. Заместничката й пък коментира постановлението като израз на "отсъствие от професионализъм и нежелание да се приложи закона".
Мария Капон и Елеонора Николова са скептични относно тезата за натиск от руска страна. Нормално е, че руската страна е защитила интереса си, това е нейно право, както ние очакваме българската страна да защити българския интерес, коментира Капон.
Тя заяви, че ще използват докрай ресурсите - първо в България, за да бъде повдигнат въпросът до последна инстанция, но след това ще стигнат и до европейските институции.
Това че има договор между Станишев и банката на мафията тоес тшефа и един олитарх да глътнат едни пари за известно време това ли?
Аз дори знам и банката това също ли е класифицирана информация?
Сериозно КАКВО ТОЧНО Е ИЗДАЛ ДЯНОКВ?











