Новини, Спорт, Времето, Хороскоп от bTV

Осем дни разнообразна музика от България и Америка на "Фортисимо Фест"

назад | напред Видео (1)   |  Снимки (3)

"Фортисимо Фест” е най-новият фестивал в софийския културен календар. От 10 до 18 септември диригентът Максим Ешкенази и фондация “Америка за България” ще представят на българската публика първото издание на фестивала.

"Фестивалът се открива с концерт с българска и американска музика. Фондацията "Америка за България” е единственият спонсор на цялото нещо”, обясни Максим Ешкенази. Подробна информация за изпълнителите и пълна програма на събитието можете да намерите на www.fortissimofest.com.

“Билети се продават само за 10 и 13 септември, като парите за тези два концерта ще бъдат дарени на български културни институции – най-вероятно на Mузикалното училище и Зала България, ако парите са достатъчно много, но засега продажбите вървят добре”, обясни журналистът от екипа на "Тази сутрин” Ростислава Генчева, която е сред организаторите на фестивала. Концертите ще са в Зала България и пред Народния театър.

В рамките на фестивала Линда Суонсън ще изнесе лекция на 16 септември от 11:00 часа в Музейна галерия за чуждестранно изкуство.

"Ние направихме своеобразна революция с представянето на един културен продъкт, според мен”, каза още Ростислава. "Като се започне от PR кампанията, от рекламата, която направихме, от това как работихме, защото ние работихме по Skype и тримата в продължение на 6 месеца.”

"Опитваме се да разрушим и преодолеем границите в две посоки. Първата е дистанцията – винаги е била пречка, България и Америка са на достатъчно голямо разстояние, има много неизвестни и много въпроси”, каза Весела Венчева, която също е от организаторите на събитието. "Това, което стига до българската публика за Америка, са новините за войни и всякакви други такива неща. Не говорим за масовата култура. Говорим за нещо друго, което там се прави и то с едно отношение, което тук е доста непознато. Ще се опитаме да го пренесем и да го представим по възможно най-достъпен начин, защото в България според мен е малко изкривена представата за това, че класическата музика е за 500 човека в зала. Аз ще бъда щастлива, ако ние видим 20 нови лица в залите, това означава, че сме си свършили работата.”

"Последният концерт на 18 септември е пред Народния театър на открито. Ще се построи една огромна сцена, входът е свободен. Когато направиш концерт на открито, който е абсолютно безплатен, хората обикновено идват, искат да видят какво става. Освен това програмата, която сме подготвили е направена по такъв начин, че ще им даде възможност да чуят различните жанрове в нашата музика”, обясни Максим Ешкенази и добави, че музикалните почитатели могат да очакват българска народна музика с Филип Кутев, класическа музика – Шостакович, Вагнер и Дворжак и филмова музика от любимите филми – "Индиана Джоунс", "Междузвездни войни", "Супермен", "Мисията невъзможна", "Усещане за жена". Сред солистите в различните концерти са Веско Пантелеев Ешкенази, Георги Черкин, Андрю Армстронг с "Рапсодия в синьо”.

Организаторите са се постарали фестивалът да предлага голямо музикално разнообразие. "Това ме питат непрекъснато: "Мразиш ли някакъв тип музика?” Аз, ако мразя някакъв тип музика, какъв музикант съм. Ако мразиш, как можеш да създаваш. Аз обичам музиката. Ако тази музика говори на твоята душа и те вълнува, значи това е твоята музика”, каза диригентът.

Максим Ешкенази живее в САЩ от 12 години. Кои са част от нещата в България, които му липсват в чужбина и помни ли годините преди 1989 г. – вижте в прикаченото видео.


Времето

сряда
сняг
-9° / -12°
четвъртък
променлива облачност
-9° / -18°
петък
незначителна облачност
-6° / -15°
събота
превалявания от сняг
-5° / -11°
неделя
сняг
-5° / -10°

Хороскоп

Знак на зодия Лъв

08 февруари 2012

Ще се наложи да посетите делово събитие, на което ще спечелите нови делови партньори. Внимавайте вашата доверчивост да не ви подведе. Нежеланието да се заемете със задачите си оказва негативно влияние върху професионалните ви задължения. Още