Първият космически полет на „Боинг“ с екипаж беше отложен само два часа преди изстрелването за проверка на безопасността. Проблемът не е бил с космическия кораб „Старлайнър“ на „Боинг“, който се намира на върха на ракетата, твърдят служители на НАСА.

Снимка: НАСА

Астронавтите Бъч Уилмор и Суни Уилямс вече са били на позиция в капсулата „Старлайнър“, когато е взето решение за спиране поради потенциален проблем с предпазен клапан за кислород в ракетата „Атлас“, управлявана от United Launch Alliance (ULA).

Полетните инженери откриха, че клапанът се е отварял и затварял бързо в периода преди изстрелването и затова обратното броене беше прекъснато, съобщават от американската космическа агенция, цитирани от Би Би Си.

„Отказвам се от днешния опит за изстрелване. Както съм казвал и преди, първият приоритет на НАСА е безопасността. Ще изстреляме, когато сме готови“, написа в Х ръководителят на НАСА Бил Нелсън.

Летателният екип проучва данните, за да установи колко енергия е изразходвал клапанът. Ако той е надхвърлил експлоатационния си живот, ще трябва да бъде заменен, което според инженерите на ULA може да се направи за няколко дни.

Снимка: НАСА

Очакваше се космическият кораб да излети от Кейп Канаверал във Флорида и да се отправи към Международната космическа станция. Най-скоро нов опит за изстрелване може да бъде направен в петък, казаха от „Боинг“ в публикация в социалните медии.

„Боинг“ се надява да стане втората частна фирма, която може да осигури транспортирането на екипажи до и от Международната космическа станция, наред със SpaceX на Илон Мъск.

Компанията на Мъск беше първата, която постигна това през 2020 г. със своята капсула „Драгон“, с полет, който сложи край на почти десетилетие зависимост на САЩ от руски космически ракети.

Снимка: EPA

Мисията на „Боинг“ вече е отлагана няколко години поради неуспехи в разработването на космическия кораб. Първият тестов полет на „Старлайнър“ без екипаж първоначално беше планиран за 2015 г., но в крайна сметка бе отложен за 2019 г.

Когато моментът дойде, софтуерни грешки доведоха до неизправност на вътрешния часовник, в резултат на което двигателите прегоряха. Беше изразходвано толкова много гориво, че капсулата не успя да достигне до Международната космическа станция.

Снимка: НАСА

Вторият опит беше планиран за август 2021 г., но отново беше отложен за май 2022 г. За това бе посочен проблем със задвижващата система.

Когато „Старлайнър“ най-накрая напусна Земята, той успя да изпълни цялата си мисия, но бяха изразени опасения относно работата на някои двигатели и охладителната система на кораба.