Жертвите на проливните дъждове в Бразилия са вече 85, предаде АФП. Лекото подобрение на времето позволява на екипите да активизират издирването на 134 души, които се водят за изчезнали. Ранените са 339.

47 000 души се подслониха в специално създадени центрове, а над 150 000 души бяха принудени да напуснат домовете си.

Сателитни изображения, заснети преди и след проливните дъждове в най-южния бразилски щат Рио Гранде дел Сул, показват мащабите на опустошителните наводнения.

Снимките от 21 април са сравнени със снимки, заснети на 6 май, на същите райони, които включват столицата на щата Порто Алегре и град Сао Леополдо, пише Ройтерс.

В Порто Алегре, главен град на засегнатия от проливните дъждове и наводненията щат Рио Гранди дел Сул, нивото на река Гуайба достига 5,26 метра, което е над рекорда от 4,75 метра, датиращ от историческите наводнения там от 1941 г.

Много къщи в щата са потопени до покрива с вода. Общо засегнати от бедствието са 385 общини в щата.

В района действат спасители и доброволци, както и над 14 000 военни.

Метеорологичните условия се подобриха в понеделник, но се очаква дъждовете да се върнат с по-малка интензивност тази седмица и да се засилят отново между 10 и 15 май, според местната метеорологична служба MetSul Meteorologia.

Това е четвъртото подобно природно бедствие за последната година. Големи наводнения имаше през юли, септември и ноември 2023 г., като жертвите тогава бяха общо 75 души.

По данни на Бразилската геоложка служба сегашните наводнения в Рио Гранде дел Сул са по-големи от тези от времето на историческия потоп през 1941 г. В някои градове е регистрирано най-високото ниво на водата, откакто е започнала да се води статистика преди близо 150 години.

Метеорологичната обстановка в Южна Америка се влияе от климатичния феномен "Ел Ниньо" – периодично природно явление, което затопля повърхността на Тихия океан. "Ел Ниньо" в миналото е причинявал суши в северната част на Бразилия и интензивни валежи в южните райони на страната.

Тази година въздействието на "Ел Ниньо" е особено драматично, като в Амазония се наблюдава историческа суша. Учени твърдят, че екстремните метеорологични явления се случват все по-често поради предизвиканото от човека изменение на климата.

Заради мащабите на трагедията губернаторът на щата Едуардо Лейте обявява бедствено положение за период от 180 дни на цялата територия на Рио Гранде дел Сул.