Гр@мотни - пет начина да ни оберат по интернет

Съветите на експерта по киберсигурност Спас Иванов

Гр@мотни - пет начина да ни оберат по интернет

Реклама

Експертът по киберсигурност Спас Иванов обяснява по какви начини можем да станем жертва на дигиталните престъпници:

Фишинг кампания
Това са мейли, които претендират, че са изпратени от вашата банка. Банката имала проблем със сигурността и трябвало да си смените паролата. Така ви взимат паролата и ви изтеглят парите чрез множество транзакции на малки суми, защото за тях не получавате съобщения. Моята банка например известява за транзакции над 100 лева.

Spear фишинг
Таргетирани мейли, които имат до 90% успеваемост. Хакерите влизат в сървърите на хотели, самолетни компании и др.п., откъдето научават къде и кога сте пътували. Тези данни могат да бъдат взети и от социалните мрежи. След това ви пишат от името на хотела например, че сте надплатили престоя си и искат да ви върнат част от сумата. Така получават данните за банковата ви сметка.

Прихваната фактура
Престъпниците прихващат мейл с изпратена до вас фактура и подменят номера на сметката. Така вие плащате на тях, а не на компанията, която очаква пари от вас.

Прихванат СМС
Използването на двойна идентификация преди плащане е хубаво нещо, но престъпниците могат да прихванат СМС-а, чрез който получавате втората парола. Другият вариант е да клонират СИМ картата ви и така да получават всички съобщения.

Съвети:
Ползвайте определен браузър само за банкиране и нищо друго.
Ползвайте само легален софтуер.
Не отваряйте писма, които не очаквате. Понякога вирусът може да ви атакува чрез самия HTML код, т.е. не е нужно да отворите приложените файлове, за да заразите компютъра или телефона си.

Гледайте цялото предаване на btvplus.bg