Как да се справим с проблемите на щитовидната жлеза

"В никакъв случай не трябва да даваме на децата капки йод върху бучка захар" - професор Румен Пандев

Как да се справим с проблемите на щитовидната жлеза

Реклама

Щитовидната жлеза е тъкан с формата на пеперуда и тежи само 25-30 грама, но има изключително голямо значение за здравето ни. Професор Румен Пандев коментира:

Този орган отговаря за обмяната на веществата, а това е особено критичен въпрос в епохата на обездвижване и свръхенергийни храни.

Трябва да имаме нормален хранителен режим – по-малко фастфууд, по-малко захар, алкохол и цигари. Всъщност всичко, което е в големи дози, ни вреди.

В никакъв случай не трябва да даваме на децата капки йод върху бучка захар. В наши дни в храната ни има достатъчно йод.

Ако спазваме диета, тя трябва да е с адекватен двигателен режим. В противен случай може да няма никакви или почти никакви резултати. Да не забравяме, че 86% от хората на строга диета след време стигат до психолог.

Стресът предизвиква активно производство на хормони, затова по време на войни и катаклизми пациентите с Базедова болест се увеличават.

Относно рака на щитовидната жлеза: това е най-честият ендокринен тумор в човешкото тяло. В САЩ той е нараснал четири пъти за последните 12 години, но това се дължи на ранната диагностика. В същото време смъртността е спаднала или си стои на нива от 50-те години на миналия век. В България умират само около 50 души на година от този вид рак.

При бялата раса рискът за рак на щитовидната жлеза е 1,2%, като говорим предимно за нискорисковия вид.

Ако пациентът има възел в щитовидната жлеза, това не означава автоматично проблем. Рискът този възел да стане опасен е 7-15%. Дори наличието на метастази в шията не е критерий за висок риск.

Прави се ехография, за да се проследи дали има динамика. Ако има, следва биопсия.

Жените по-често боледуват, но са с по-нисък риск за злокачествено развитие. Възрастта също е важна. До 46 години рискът е по-малък.

Относно състоянието на здравеопазването в България професор Румен Пандев сподели:
Има ли лекари герои, както и героични, уникални операции, значи нещо не е наред в здравеопазването. Методиките трябва да са героични, не лекарите. Трябва да има по-малко илюзии, повече реалности, много работа и никакви празни обещания.