Първа помощ при измръзване

Голяма грешка е измръзнал човек да се разтрива със сняг, предупреди проф. д-р Николай Цанков

Първа помощ при измръзване

Реклама

Проф. д-р Николай Цанков, който в продължение на пет години е участвал в антарктическите експедиции, припомни, че пръстите на ръцете/краката, ушите и носът са най-застрашени от измръзване, защото са най-отдалечени от сърдечния кръвоток.

Кожата трябва да се охлади до минус 4 градуса, за да се получи измръзване. Тогава в междуклетъчните пространства се появяват ледени кристали.

При първа степен на измръзване се губи чувствителността. Хората наричат това „гъша кожа”, защото мускулът, който стяга косъма, реагира и космите се изправят.

Голяма грешка е измръзнал човек да се разтрива със сняг, предупреди проф. д-р Николай Цанков.

Травматологът д-р Николай Тивчев сподели, че пингвинската походка с леко наведено напред тяло, както и адекватните обувки, са най-добрата защита от падане.

Той призова възрастните хора да не излизат без нужда. Ако се чувстват несигурни, е най-добре да ползват бастуни.

Най-честите травми от падане са: китка, рамо, тазобедрена става и глезен.

В първите минути мнозина не разбират, че имат счупване заради адреналина. Студът също притъпява болката. Желателно е при най-малкото съмнение обаче да се отиде на лекар.

Ако видим паднал човек, не е много правилно веднага да го вдигаме. Първо трябва да го попитаме къде се е ударил, усеща ли болка. Трудно е за непрофесионалист да прецени дали изобщо не трябва да се мести пострадалия. Съветът е при катастрофи хората да не се вадят от колите от неподготвени лица.

Дълбокият сняг е по-безопасен, отколкото гладкия, недоизчистен лед – напомни д-р Николай Тивчев.