Синдромът на "майката-орлица"

Как родителите да отглеждат децата си, без да ги потискат?

Синдромът на "майката-орлица"

Реклама

Любов Миронова, специалист по детска психология:

Майката-орлица се описва още и като майка-хеликоптер. Има и такива бащи, но сега ще си говорим за майката. Този тип майка отнема свободата на детето, защото постоянно го напътства, контролира и обслужва.

Има такова понятие – заучена безпомощност. Например дете на 3 години, на което се пасира цялата храна, защото не е научено да дъвче. Или което е все още в количка, защото някой не иска да го носи или да го научи да тича.

Има майки, които всяко междучасие се качват до класната стая, за да подредят чина и гардеробчето на първокласника.

Такива майки кръщават фирмата си на детето, а профилната им снимка във Facebook е съвместна. Посланието е: това е моята голяма и единствена любов, в която аз съм вложила всичко. Детето до края на живота си трябва да ми се отблагодарява.

Това се случва при властни родители. Има две властни драми. Едната е на насилника – ще правиш това, което аз кажа, иначе ще те набия. Другата е на взискателния – оправил си леглото, но недостатъчно добре. Имаш шест по математика, ама защо нямаш шест и по физическо.

Другият източник на такова поведение е липсата на любов между родителите. Те се вкопчват в детето си.

Тези майки са предначертали живота на детето и са решили, че то ще учи в Харвард. Пускат му телевизор по цял ден на английска телевизия, за да свиква с акцента. Така детето психясва и на 2,5 години не може да говори. Ако му спреш телевизора, си удря главата в пода, защото не може да се ориентира какво му се случва.

За това много помагат и разните сайтове, където четеш какво са написали пет жени и повтаряш техните действия.

Гледайте цялото предаване на btvplus.bg