Как да избегнем безпредметните дискусии

Усещането за превъзходство не увеличава радостта

Как да избегнем безпредметните дискусии

Реклама

Някои спорове могат да бъдат поучителни, но са малко хората, които спорят, без да се разгорещяват. Последиците от вечното доказване на правота са конфронтация и отхвърляне. При споренето се явява потребността да се обвини другия човек, че е сгрешил. 

Никой никога не е ставал щастлив, ако постоянно се е доказвал колко е прав. "Аз съм прав” носи утеха, но не и истинско щастие. Усещането за превъзходство не увеличава нито радостта, нито любовта. Когато хората говорят, слушайте ги внимателно, за да не ви заявят: "Отговарям само за това, което казах, а не за това, което ти разбра”. Говоренето е изява на знания и убеждения, но слушането е привилегия на мъдрите хора.

Словесното противоборство не дава добри плодове. За всеки е важно да умее да се справя с приливите на емоции в спора.
Воденето на спокоен разговор е изкуство
1. Обещайте си да не бързате.
2. Мислете за важното.
3. Старайте се да дишате дълбоко.
4. Въздържайте се от окачествяване на нещата на правилни и неправилни, добри и лоши.
Наблюдавайте внимателно себе си и ще установите обземащата ви критичност и обвинения към другите. В силите ви е да не давате ход на разрушителните чувства. Бъдете щастливи, а не винаги прави в дискусиите. 

Още по темата може да научите от аудиозаписа на разговора: "Как да контролираме емоциите”, който проведохме с радиожурналиста Светослав Николов в ефира на bTVRadio в предаването "За София”.