Станислава Цалова: Времето вълнува всички

Обичаната водеща на прогнозата за времето по bTV говори за децата и младите хора на България и за добрите примери от Япония пред сп. „BETTY”

Реклама

В юнския брой на списание „BETTY“ лъчезарната синоптичка на bTV Станислава Цалова разказва за културните различия и добрите примери на Изтока, за работата и насърчаването на младите хора в България и за времето, което вълнува всички. Водещата на прогнозата за времето започва своя професионален път със старта на bTV и до днес продължава да е едно от най-обичаните лица на телевизията. През годините Стаси Цалова застава зад редица благотворителни каузи, а от края на 2018 г. стартира и своята репортерска рубрика „Кой инвестира в бъдещето“ в bTV Новините, с която цели да запознае младите хора с възможностите за тяхното кариерно израстване и да ги насърчи да се борят за успеха си.

Стаси, какво те свързва с Япония?

Япония е прекрасна страна, с която ме свързват корените ми. Майка ми е наполовина японка, наполовина корейка. Завършила съм 18-та гимназия с изучаване на японски език, както и специалност „Японистика“ в Софийския университет. Била съм и на едногодишна специализация в Япония по стипендията Монбушо на японското правителство, която ми даде не само ценни знания, но и незабравими спомени. Приятел съм на Япония, благодарна съм ѝ за всичко, което ми е дала, и винаги подкрепям инициативите, свързани с приятелските отношения и доброто сътрудничество между България и Япония. Татко ми обаче е българин, отгледана съм в България и винаги съм се чувствала българка.

Напоследък все повече хора се обръщат към философиите на Изтока в търсенето на духовно и физическо здраве. Ти какво взе за себе си от тях?

Изтокът за мен преди всичко е свят на естетика. От дете съм възпитавана да ценя красотата и да изпипвам детайлите. Мама е човек с тънко чувство за красота и винаги ме е водела по пътя на естетиката. Много ми харесва начина, по който японците се любуват на цъфналите вишни през пролетта. Този кратък момент на красота символизира колко кратък е човешкият живот, с послание, че трябва да се наслаждаваме на нещата от живота тук и сега, защото всичко продължава много кратко, така както кратък е и цъфтежът на вишните.

С какво те привлече метереологията?

Започнах работа в bTV като презентатор на времето още в самото начало на телевизията. Тогава бях студент специалност „География“ в Софийския университет. Въпреки познанията ми за Земята, ми беше трудно да разбера добре времето. За да мога да си върша максимално добре работата и да съм убедителна, докато говоря за времето, трябваше да стана метеоролог. Затова след „Географията“ завърших и „Метеорология“, отново в Софийския университет. Днес съм истински уверена в работата, чувствам се добре на мястото си и съм щастлива.

В българската телевизия програмата за времето се води от специалисти от  1968г. и първа е легендарната Любка Кумчева. Какво се е променило оттогава до сега?

Знам, че в началото, когато започват да се правят прогнози за времето сбъдваемостта им е била едва 30%. Представяте ли си?! Това означава, че много по-голяма е вероятността да се сбъдне обратното на прогнозата. Трябва голяма смелост да представяш такива прогнози. Когато аз започнах да представям прогнозите за времето през 2000 г., все още хората не вярваха много на синоптиците. Сега доверието им е много по-голямо, но и науката напредна много и продължава да се развива много бързо. Хубаво е, че сега има предупредителни кодове – жълто, оранжево и червено, с които хората лесно могат да се ориентират за това какви опасности крие времето. В прогнозата съобщаваме и предупрежденията на хидролозите от НИМХ за възможни внезапни наводнения. Сутрин показваме и информация за замърсеността на въздуха по данни на AIR SOFIA. Всеки път, когато заставам пред камерата, си мисля за това как да представя прогнозата така, че да бъде възможно най-полезна на зрителите ни. Новото високотехнологично студио на bTV също ще допринесе за това представянето на прогнозата за времето да се случва по много по-въздействащ и близък до тях начин. И вярвам, че хората ще харесат нововъведенията ни.

Как се роди новата рубрика за образованието на младите хора? Би ли казала, че днес те са мотивирани да учат?

В bTV предложих да направя репортаж за стипендиите на семейство Гипсън, в помощ на студенти-отличници I курс, които имат нужда от финансово подпомагане. Главният редактор на bTV Новините Гена Трайкова ми предложи да направя цял проект за мотивиране на младите хора, който тръгна с името "Кой инвестира в бъдещето?".     

В репортажите показвам възможностите за различни стипендии, обръщам внимание на меценатите, разказвам за вдъхновяващите примери, за перспективите и свързаните с тях събития и проекти. Покрай рубриката се срещам с прекрасни млади хора, мотивирани не само да се образоват и да имат кариера, но и да променят България и света към по-добро. Младежите имат много енергия. Тази енергия може да се инвестира за тяхното по-добро бъдеще. Ако младите питат, търсят и опитват, полагат усилия и са старателни, светът ще бъде в краката им!

Какво трябва да правим повече за децата на България, не само около 1 юни?

По-чистият въздух е нещо, което дължим на децата, дължим го и на себе си. В bTV имаме една прекрасна инициатива „Да изчистим България заедно“. Още от самото начало на кампанията я подкрепях с две ръце и с цялото си сърце. Чистила съм къде ли не из България. Там, където живея в София, заедно с моето семейство редовно почистваме градинките. Искам да давам добър пример на децата, защото те забелязват всичко и го запазват в съзнанието си. Уча ги да чистят, но и да пазят, защото България и Земята са нашето вкъщи и трябва да ги пазим чисти и красиви.

Цялото интервю на Станислава Цалова за добрите примери от Изтока, възможностите за развитие пред младите хора и вечно променящото се време можете да намерите в новия брой на списание „BETTY“.

ПОСЛЕДНИ

Реклама