Вълната от коклюш превзема нови територии в страната. Първи случай на заболяването беше регистриран в Ямболска област.

На този фон здравните власти очакват препоръките на Съвета по имунизации дали бебетата да се ваксинират срещу коклюш месец и половина след раждането.

Доказаните случаи на заболели вече са 314, като те са регистрирани в 17 области в страна. Първият регистриран случай в ямболско е на 3-годишно дете без ваксина. То е лекувано в Университетската болница в Стара Загора.

Детето не е посещавало детска градина и за това не се налага карантина, обявиха още местните здравни власти.

А в столицата вече има паралелка, която премина на дистанционно обучение заради положителни случаи.

Очаква се здравните власти да вземат окончателно решение дали новородените да се ваксинират по-рано – не на два месеца, а на месец и половина.

Снимка: iStock

Към личните лекари в ямболско има десетки запитвания от рисковите групи – бременни и майки на новородени. Те се интересуват, кога могат да се ваксинират.

Ирена е майка на 40-дневния Мартин, който след броени дни ще бъде имунизиран за коклюш.

Всичко, което е по имунизационен календар няма да се пропусне. Каквото е необходими, ще се направи. Да, бих изтеглила по-рано ваксинацията – важно е да сме имунизирани, защото никой не знае какво може да се случи“, коментира Ирена Миткова.

Снимка: bTV

В спешен порядък личните лекари издирват децата с непълен имунизационен статус, за да могат те да получат всички дози. Споделят обаче, че не биха започнали по-ранна ваксинация на най-млаките, без да имат официална заповед.

„Нямаме инструкции, как ще процедираме при бременни жени. Коментира се обхващането на бебетата и в по-ранна възраст, но все още нямаме необходимите указания, за да започнем такава имунизация“, обяснява педиатърът д-р Ванушка Стефанова.

Специалистите успокояват, че ако децата са преминали имунизационния цикъл, заболяването протича значително по-леко. А при възрастните антителата спадат, но няма нужда от допълнителна реимунизация, тъй като те имат по-траен имунитет.

Снимка: iStock

„Може би сме по-защитени заради това, че ние – по-възрастните, сме ваксинирани с по-старата целоклетъчна ваксина, която дава по-продължителен имунитет. Но минахме към ацелуларната ваксина, която се понася по-леко от хората, но пък изгражда по-нетраен имунитет“, обясни доц. Виктория Левтерова, завеждащ НРЛ „Молекулярна биология“ в НЦЗПБ.

В столичното 119-то училище „Акад. Михаил Арнаудов“ вече има паралелка преминала на онлайн обучение.

„Там преди точно 10 дни четири деца имаха положителен тест и бяха болни. Необходим е много ясен протокол за реакция. В момента не се изпращат добри сигнали към родителите“, заяви Диан Стаматов, директор на 119-то училище в София.

Очаква се до края на седмицата здравните власти да решат дали ще бъде обявена епидемия от коклюш в страната.