Реклама

Придобиване на увереност в себе си е нужна на всеки човек, за да изразява спокойно своето мнение и да отстоява позицията си. Да не изпитва смущение да привлича вниманието и да може да говори пред аудитория. Срамът ощетява и личната, и професионалната изява.

Човек не носи вина за своята неувереност. Често тя е в резултат на вредните внушения от по-авторитетните членове на семейството в детството. Неправилно или невнимателно употребявани груби и подценяващи думи се оказват причина за изграждане на комплекс за непълноценност.

В силната зависимост от чуждото мнение се коренят психосоматични заболявания като главоболие, гастрит, язва, бронхиална астма. Специалистите намират обяснение в това, че процесите на задържане преобладават над процесите на възбуждане в кората на главния мозък, когато човек е изправен в условия на преценка от страна на останалите.

Снимка:Thinkstock/Getty Images

Ниското самочувствие не дава усещане за щастие не само на самия човек. То пречи и на близките и колегите му, които са затруднени във взаимоотношенията с него. 

Неувереността и срамът не бива обаче да ограничават един пораснал самостоятелен човек.

За всяка проявена неувереност сами си отговорете писмено на въпроса "Защо нямам увереност в момента?”. 

Нормалното е да можете високо да се самооценявате, защото вие най-добре познавате силните си страни. А увереността и неувереността са вътрешни усещания.

Промяната е възможна, но често е необходима помощта на психолог.

Снимка:Thinkstock/Getty Images

Човек е неуверен, когато подценява резултатите от своята работа.

Без стенсение изразявайте благодарност за поднесена признателност и висока оценка.

Осмелете се да назовавате нещата със собствените им имена.

Не подценявайте похвалите по ваш адрес.

Открито разкривайте чувствата си без да се срамувате от тях.

Спрете да оценявате собствените си постъпки през очите на хората около вас. Одобрение търсете в себе си, а не от другите.

Снимка:Thinkstock/Getty Images