Реклама

NASA завърши строителството на телескопа James Webb, идеята за който датира още от 1996 г. Предстоят наземни тестове преди уредът да бъде изстрелян в Космоса. Най-мощният космически телескоп ще изследва Вселената в инфрачервения спектър, т.е. ще засича топлината, излъчвана от далечни галактики. James Webb ще прави това с 18 шестоъгълни огледала, направени от лекия материал берилий и покрити със слой злато, който е 1000 пъти по-тънък от човешки косъм. При изстрелването на телескопа огледалата ще бъдат сгънати и ще се разпънат две седмици по-късно.

Сега NASA започва наземни тестове на огледалата, включително акустични и вибрационни, които ще симулират натоварванията по време на излитането. В Johnson Space Center в Хюстън ще бъдат проведени и криогенни тестове, за да се провери дали телескопът ще издържи на ниските температури в Космоса. В Калифорния James Webb ще бъде монтиран към космическия кораб, след което ще бъде транспортиран по вода до Френска Гвиана, откъдето ще полети с ракетата European Ariane 5.

Проектът James Webb се забави през годините заради надхърляне на бюджета. Първоначалните планове бяха той да излети през 2014 г. и всичко да струва 5,1 млрд. долара, но преди пет години стана ясно, че сумата е 8,7 млрд., а полетът ще бъде през 2018-а.