Реклама

Рубриката ни САФАРИ с бясна сила продължава да представя наши хора из цялата планета. Днес слушаме историята на Оля Карчева за холандския град Амстердам. Целите сме в слух!

 

В Амстердам съм от близо две години. Това е третият град извън България, в който живея след Женева и Париж и смея да кажа, че съм очарована! Повечето хора свързват Амстердам с каналите, червените фенери и кофи шоповете. Затова не се и учудих когато наскоро моя приятелка ме попита: "Оля какво е това място, наркотиците и проституцията са легални, а хората правят партита в бивши църкви?!"

Да, донякъде това е истина, но представлява една съвсем малка част от самия облик на града. Тоест, отвъд това повърхностно виждане, което е обичайно за средностатистическия турист, градът те изненадва с приятна смесица от динамика, дизайн и до някаква степен – кокетност.

За разлика от другите европейски столици, Амстердам е доста по-малък, но с много и различни лица. Това е един прекрасен, уютен и различен град, изпълнен с живот, култура и разбирателство.

В хубав, слънчев ден, разходка из каналите на Амстердам не е за пропускане. Градът може да се разгледа и за един ден, но ако ти се иска да видиш многобройните музеи и галерии, и една седмица няма да ти стигне! Rembrandplein, Ботаническата градина, Flower market, Dam square, Museumplein (там са Rijksmuseum, музеят на Ван Гог…), Herengracht (улица, която приютява множестжо startup офиси и където са разположени най-широките сгради) или Prinsengracht (в близост е музеят за съвременна фотография - FOAM или къщата на Ане Франк).

Типичните сгради в Амстердам са с много тесни фасади и много стръмни стълби. Това се корени в историята и се дължи на факта, че през 17-ти век данъците са били калкулирани на база на ширината на фасадата – колкото по-тясна е тя, толкова по-нисък е данъкът.

При пренасяне, повечето мебели се вкарват през прозорците с помощта на въже и кука и си е цяло преживяване, което често е и комично за тези, които не са го виждали.

Ако се разхождаш по улиците, ще забележиш, че много хора оставят завесите си неспуснати, което открива свободна гледка към интериора на къщата. Проследявайки отново историята, това необичайно явление за българските ширини, е всъщност дълбоко вкоренено в холандската култура – нация, която в продължение на векове е била считана за една от най- заможните в Европа. Като следствие, едно от възможните предположения е, че поради една или друга причина, холандците намирали за развлекателна възможността да демонстрират свободно богатството на своите домове пред околните. Това е показност, която е имала за цел да провокира възхищение у тези, които са ставали свидетели на изкусно вътрешно обзавеждане.

В днешно време когато навън грее слънце, холандците обичат да си изкарват маса и столове на улицата, за да вечерят или четат.

За разлика от Париж и Женева, тук някои от местните супермаркети работят до 22 ч., дори и в неделя. Магазините са отворени до 18-19 ч., а четвъртък е така нареченият “Koop Avond” или иначе казано "пазарна вечер". Тогава, повечето магазини са с удължено работно време до 21 ч. (например около най-популярната пазарна улица Kalverstraat). Ако пък обичаш битаците, всеки месец има такива из различни локации в града, където можеш да намериш интересни неща (от типа на винтидж мебели, ретро камери или пък вкусни био продукти) както и да продадеш свои стари вещи. Един от тях е IJ-Hallen.

Oбичам да разпускам, докато се излежавам на поляна в някой парк или градина. Амстердам има висока популация на всякакви видове птици и всички те ти дават чувството, че си в малък град.  Гълъби, грациозни чапли, пъргави лястовици, патки, гъски, дори и шумни, ярко зелени папагали се срещат из дърветата му.

Холандците, известни с най-красивите лалета, обичат цветята и градините. Пред повечето сгради и по балконите се виждат дървета и цветя придаващи цвят на града. Понякога стоя и си мисля колко сиво би било без тях.

Все пак, това е плоската земя и най-високата точка в Холандия е около 300 метра надморска височина. Това несъмнено е едно от нещата, които ми липсват най-много – тук няма планини, но това пък спомага за по-лесното придвижване с колело.

Всеки холандец има средно по 2-3 колела и средно по толкова могат да ти откраднат годишно. Да имаш "Oud Dutch", колело без скорости и с контра е съвсем нормално. Придвижването е много по-бързо и по-удобно от градския транспорт, който е и доста скъп (2,70 EUR е цената на билет за 1-часово пътуване), а такситата са по-скъпи и от Париж (2 EUR на км). Когато дойдох, бях учудена от сутрешните задръствания, предизвикани от колела по някои от главните улици. Паркирането на колело е понякога трудно поради липсата на място, малко напомня на Тетрис . Да не говорим, че ако го оставиш сред стотици други, може да минат и часове докато си го намериш. Лично аз карам средно по един час на ден, това е начин на живот. Не трябва да се чудя как ще се прибера петък или събота вечер, дали ще дойде автобус и колко трябва да го чакам, всичко зависи от мен.

Амстердам е един мултикултурен град и да не говориш холандски не е бариера. Той обединява хора от цял свят и почти всички говорят английски.

Колкото до местните – освен че са доказано най-високата нация в света, те са много директни и открити, а холандките изключително еманципирани. Жените обичат да излизат в големи компании, и е нормално да видиш маса с 12 (руси) жени.  При хубаво време (когато не вали и е над 15 градуса) всички се втурват към най-близкия парк, палят барбекютата и става димна завеса.

Холандците обичат да се забавляват и да не пропусна – обичат още повече да се пазарят!

Две големи събития в Амстердам са:

- "Денят на краля" (Kingsday ot 2014, Queensday преди това) краят на Април. В този ден всички се обличат в оранжево (цветът на кралското семейство, идващо от тяхното освобождение през 17-ти век благодарение на William I of Orange) и излизат да празнуват. От рано сутринта се усеща празничното настроение, хората излизат на балконите си, подготвят се за предстоящото събитие, всички са усмихнати. Тъй като обичат да се пазарят, на този ден, Амстердам става един голям битак и всеки се опитва да направи добра сделка. Всички са замесени, малки и големи, има дори и детски пазар където малчуганите могат да продадат своите стари играчки.

- Гей парадът в Амстердам, който се състоя на 2 август, е един от най-големите гей паради в света. Тогава всички се обличат в розово, невероятно е да видиш как всички празнуват. От деца до възрастни, всякакви институции (полицаи, кметства, данъчни…). Последно видях гей знамето окачено на една от църквите. Хората се радват, няма омраза, няма дискриминация.

Над 50% от Холандците са невярващи. Съответно едно от най-странните неща, които до сега съм виждала, остават партита в бивши църкви. Подобно място е клуб "Paradiso" в центъра на Амстердам (една от най-елитните клубни сцени в Холандия). Или "Ruigoord", старо село на 10-тина километра от центъра на града, с църква и няколко къщи. Мястото е било скуoтирано от артисти през 70-те, а сега се използва като културен център. Ежегодният 3-дневен летен фестивал “Landjuweel” събира хора на всички възрасти. Холандците са освободени и е нормално да видиш на парти както 20-годишни, така и 60-годишни, всички се забавляват заедно: и деца, и родители.

Относно бъдещето, България ми липсва, липсват ми планините, близките. Но ми се иска и някой ден да мога да обиколя света, защото това, което виждаме в ежедневието си и което е “нормално” за нас, не е това, което вижда човекът от другата страна на земното кълбо.