Реклама

Микро-апартаментите в момента са в ренесанс, защото представляват отговор на нуждите от по-евтини жилища в големите градове. В Ню Йорк апартаментите с площ между 23-35 кв.метра са част от първата подобна сграда в Манхатън, в която е използвана модулната конструкция. Нюйоркчани вече могат да спят в прототип на музейна изложба, чийто директор я нарича “бегъл поглед върху бъдещето на жилищните сгради в града”

Все повече ще се говори за по-малки жилища

Традицията на подобно строителство е започната в следвоенна Япония, разказва сайтът www.fastcoexist.com.  Тогава малка група архитекти, наричащи се “Метаболизъм”, създават прочутата кула Накагин, в която има 140 мини-апартамента с площ по 10 кв.метра.

По-късно половината от тези апартаменти са офиси, а другите приютяват млади и стари. Жилищата функционират като втори дом за уикендите или като постоянни домове. Вместо този тип строителство да стане началото на тренд, сградата обаче остава уникална по рода си. Норитака Минами, фотограф, който е изучавал и снимал кулата, твърди, че когато тя е завършена през 1972г. историческият момент за нея вече е преминал, а “Метаболизъм” вече не е авангардна арт групировка.

Ликвидни за ден, богати за цял живот

Има и друга причина, поради която други такива сгради не са се появили. Експерименталната техника на конструкцията прави поддържането на апартаментите твърде трудно, особено, когато става дума за неща като смяна на тръби...

Когато Минами посещава сградата през 2010г., той вижда и други проблеми - отоплителната система в сградата е твърде стара и когато той е бил вътре климатикът не е работил, поради което в кулата е било горещо като в сауна.

А можете да решите да си купите родния дом на Еминем или Кърт Кобейн

Самите апартаменти се сторили на Минами минимализирани до крайност, но с голяма визуална и историческа стойност. Първият собственик на апартамент в сградата, когото Минами е посетил, е запазил мястото в оригиналния му вид. В него телевизорът е бил в пластмасова рамка, вградена в стената. Другите обитатели обаче пет пари не давали за историята на сградата и повечето от тях са гласували за събарянето й, за да се построи нова сграда.

Събарянето на Накагин се забавя, заради финансовата криза, но, въпреки че сградата все още е необитаема, в нея все още става за живеене