Реклама

Фарьорските острови са красиви парчета земя насред Атлантическия океан. разберете повече за тази интересна държава.

Статутът & климатът

Фарьорските острови са автономна територия под датски протекторат от 1948г. насам През годините обаче островите стават все по-самостоятелни. В момента датска намеса има само по отношение на армията, полицията, правосъдната система, валутата и външнополитическите дела. Островите са в субполярния океански климат, окето значи студени лета и меки зими. Фарьорите са едни от най-облачните места в света като слъневите часове през деня са около 2.4ч.


Храната&напитките

Овчето е основната съставка на повечето ястия. Традиционно ястие е скерпикьот, което представлява отлежало, изсушено на силния океански вятър овче месо, което е доста жилаво. Изсушаването на храната е много популярен метод за приготвяне в местната кухня. Други местни деликатеси са полу-изсушено овнешко и риба, както и месо от китове-пилоти.Заради британската окупация в миналото, на Фарьорските острови има наследство от британската кухня като риба и картофки.

На островите има две пивоварни. Първата е Föroya Bjór и в нея се прави бира от 1888г., която се изнася главно за Исландия и Дания. Втората - Okkara е открита през 2010г. Местният специалитет е “фредрикк” - специално пиво, който се прави на остров Нолсой. Твърдият алкохол е забранен на островите, така че традиционнитя фарьорски аквавит се произвежда в чужбина.

 


Интересните факти

 

- На островите има само три светофара. Всичките са в Торшаун и са близо един до друг.

- Мостът Стреймин е единственият, който е над Атлантическия океан в света, и свързва Стреймой с Ейстурой.

- От общо население от 50 хиляди души, на островите има 77 националности.

- Фарьорските острови са една от малкото страни, в които няма McDonalds. Все пак, има Burger King.

- На Фарьорските острови няма затвор. Престъпниците ги пращат в Дания.

- Езикът, най който се говори днес, е близък до исландския, а старият език е старонорвежки и в момента е на изчезване.

- Най-голямата индустрия е рибната, която осигурява 97% от целия износ на страната. Второто перо в икономиката е туризмът.

- На островите никога не си на повече от 5 километра от океана.

- На островите има дървета, но те са внесени от Аляска и Тиера дел Фуего.

- Първата победа на националния футболен отбор на Фарьорските острови е над Австрия през септември 1990г. Партито е било чудовищно.

Столицата

Торшаун е столицата и най-големият град на Фарьорските острови с население от 13 хил. души. Викингите заселват островите пред 850г. и оттогава Торшаун е тяхната столица . Според легендата, името на града означава “пристанището на Тор” и е наименувано на скандинавския бог на светкавиците, затова и на гербът на града е изобразен чукът на бога. Най-вероятно обаче, Торшаун е кръстен на своя създател, който също се е казвал Тор.