Реклама

Десетилетията, посветени на победата на социализма и индустриализацията, излизат скъпо, дори на тези държави, които си мислят, че имат достатъчно хора и ресурси да си го позволят.

В Китай нямат чист въздух, но имат пари за луксозни коли 

През миналия месец в световните медии се появи информацията за екологична катастрофа в 11-милионния китайски град Харбин, заради 50 пъти по-високи от препоръчителните нива на замърсяване на въздуха. Изследвания сочат, че заради обстановката в северния град, там продължителността на живота е с 5.5 години по-ниска. През януари в Пекин замърсяването на въздуха беше 45 пъти над нормата и се предполага, че през тази зима пак ще се случи същото.

Причината за тези събития се дължи главно на потреблението на въглища.

В случай, че на китайците им се скача с бънджи -има къде

Китай има дълга традиция в използването на въглища за отопление, особено в северната част на страната, където селищата са с централно отопление от 1980-те години, тъй като е било по-евтино. Все пак, Пекин демонстрира сериозни намерения да се справи със замърсяването, причинено от постоянно увеличаващото се население на градовете и съответно -  по-голяма консумация, която доведе до тежки замърсявания на въздуха, водата и почвата.

По всичко личи, че китайците умират трудно

В следствие на това, Китай се реши да намали използването на въглища под 65% от цялата енергия до 2017г. и да увеличи другите източници на 13%. Очакваше се и големите градове като Пекин и Шанхай да получват по-голямата част от електричеството си от съседни региони до 2017г. В Пекин дори обмислят да намалят квотите за закупуване на нови автомобили с 40% през следващата година, за да паднат нивата на вредните емисии във въздуха.

В китайската столица дори откриха система, която алармира за смог и регулира използването на автомобили и нивата на производство.

Процентът на вредните емисии за миналата година е рекордно висок

Все пак, проблемът е по-труден за решаване, защото функционерите трябва да измислят как да намалят потреблението на въглища, при положение че не им достига природен газ.

Китайските власти имат намерение газът да се ползва само за отопление, но нуждите на индустриите не могат да издържат на това изискване. Много е трудно и да се доставя газ за всички градове в провинцията, а недостигът е накарал правителството да въведе режим на газовите доставки и дори да спре строежа на топлоцентрали на газ. Недостигът на газ може да е с 10% по -висок през тази година, заради по-голямото потребление.

Още един мега-проект на Китай

Китайското правителство обяви, че ще повиши използването на природен газ на 230 млрд. кубични метра до 2015г., което е два пъти повече в сравнение с 2010г. Проблемът е, че Китай не добива достатъчно, тръбите са неефективни, а капацитета на запасите - недостатъчен, което оставя тези намерения да зависят изключително от внос. В същото време вносителите също са изложени на риск, защото Пекин умишлено поддържа цените на газта ниски, за да овладее инфлацията и да облекчи потребителите.

Китайско-паричната цензура стигна до Холивуд

С други думи, патовата ситуация в Китай, може би всъщност е газова.