Реклама

Хиляди улични лампи в Детройт са изключени, много от жителите са напуснали града. Линейките понякога пристигат от огромно разстояние, за да спасят някого. Милиони натрупани дългове няма как да бъдат платени. Има ли съмнение, че Детройт е в тотален банкрут?

Американската правосъдна система подхвана едно необичайно дело, за да определи дали градът наистина постигна най-гръмкия обществен банкрут в историята.

Хора живеят на най-неподозирани места

Детройт не може да обяви фалит, докато съдията Стивън Роудс не прецени, че стъпките към това са били предприети, особено в преговорите с кредиторите по-рано през тази година.

Това е много трудно решение - ако Детройт бъде обявен във фалит, това ще създаде прецедент и ще покаже, че има начин да не се платят 18 млн. долара задължения. Опасенията са, че това може да създаде верижна реакция сред градовете в САЩ. В американското законодателство има специални инструменти, които помагат на закъсали с дългове градове като Детройт и остава съмнение дали местните власти не се стремят точно към това.

Един човек рисува сънищата на града по стените

Че Детройт е зле, в това едва ли има съмнение. Освен недоволните кредитори, които не знаят дали ще си получат парите обратно, се прибавят и профсъюзите. Те и пенсионните фондове твърдят, че не са стигнали до споразумение с управата на града по време на преговорите през юни и юли и задават въпроси за финансовата състоятелност на Детройт. От профсъюзите и фондовете се отнасят със съмнение по отношение на намеренията на града, защото по време на преговорите през юни и юли властите поискаха съкращаване на пенсионните фондове с 3.5 млрд. долара.

Кои са най-опасните градове в Европа?

Освен това, без преговори  се орязват заплати и се променят здравните придобивки на работещите в града, което кара профсъюзите да вярват, че управата умишлено иска да вкара Детройт в банкрут, за да си спести плащания.

Според преподавателя по право от Мичиганския университет Джон Потоу обаче, профсъюзите и фондовете настъпват агресивно градската управа, защото ще изгубят ключови позиции, ако градът трябва да бъде спасен с банкрут.

В това време в Мексико сити се чудят да легализират ли тревата или не?

Детройт от години влиза от криза в криза, поради погрешни финансови решения и емиграцията на население което от 1.8 млн. се е стопила до 700 хиляди. Банкрутът е очевиден и изчисленията на правителствените представители сочат, че до 2017г. 65% от годишните приходи на Детройт ще отиват за изплащане на дългове, ако не се стигне до обявяване на несъстоятелност.

В същото време разрухата се усеща осезаемо - в пожарната има по един механик на всеки 39 пожарни коли. Заради системата на плащане, (която е по-висока от тази в други градове ), всяко превеждане на заплатата на служител струва 62 долара. Броят на паркингите града е намалял с 60%, а от пролетта досега 16,700 сгради са били инспектирани и обявени за опасни.

Никой град не иска един мъртъв нацист

Независимо дали Детройт успее да се издължи на кредиторите си, съществуването на един от най-старите градове в САЩ продължава да виси на много тънък косъм. Един огромен провал като това със сигурност ще постави въпроса за регулирането на финансите на големите градове в западния свят.