Реклама

Децата обичат да подскачат на батути, защото да “летиш във въздуха” е забавно и вълнуващо. Вие искате и вашите малчугани да се забавляват като всички останали, но се питате дали тези спортни уреди безопасни и полезни за тях.

През годините редица изследвания за ползите и вредите от скачането върху тези спортни уреди доказват, че подскоците върху батути са не само забавни за малките, но и подпомагат тяхното физическо и емоционално развитие.

Какви са ползите от скачането на батут?

Подобрява баланса и координацията

Подскачането върху батута създава променящ се център на тежестта, на който малките трябва бързо да реагират, като координират позицията на тялото си. Така скачайки, без усилия подобряват не само координацията и баланса си, но укрепват и вестибуларния си апарат.

Развива моторните умения
Докато са върху батута малчуганите подскачат, приземяват се, обръщат се, усукват се и правят куп други забавни движения, за да се насладят максимално на “полета” си във въздуха. По време на изпълнението на всички тези движения те включват мускулите на гърба, торса, ръцете и краката си, а това на практика укрепва на тези групи мускули и развива грубата им моторика.

Миниминириза стреса и освобождава ендорфини
Скачането на батути изисква от дечицата определена концентрация, тъй като при подскоците трябва да използват както двигателни, така и умствени процеси. Това им помага да се фокусират върху нещо различно от задачите в училище и минимализира значително нивата на стрес. Освен това, докато скачат, малките се забавляват истински, което стимулира организма им да отделя ендорфини, което от своя страна им помага да се чувстват по-спокойни и щастливи.

Привлича децата да играят на открито
Съвременните малчугани прекарват много време затворени в къщи или пред лаптопите и телефоните. А това не се отразява добре нито на физическото, нито на емоционалното им здраве. Има ли батут в градината обаче, нещата се променят, тъй като подскачането на него е толкова приятно и забавно, че децата излизат навън, без да се налага да бъдат насърчавани.

Намалява безпокойството
Ритмичното подскачане върху спортния уред успокоява и намалява безпокойството, което е много полезно особено, ако училищния график е дечицата е силно натоварен. Според някой проучвания, няколкоминутното скачане на батут преди учебни занятия или преди подготовка на домашните успокоява малките и им помага да се фокусират много по-добре върху задачите, които им предстоят.



Увеличава физическата активност
Скачането на батути е идеален начин децата да спортуват активно, без да се налага да правят някакви упражнения или да тренират някакъв вид спорт. Казано иначе, забавлявайки се, малките едновременно с това спортуват, без сами да знаят, че го правят.

Оформя самочувствие и повишава увереността
Редовните игри и подскоци върху батута с течение на времето дават възможност на мъниците да опитват нови неща и да добият по-голяма увереност в собствените си сили и възможности. Това повишава самочувствието им и ги прави по-уверени и в живота.

Оказва влияние върху успехите в училище
Доказано е, че децата, които редовно скачат на спортния уред са по-концентрирани и фокусирани върху преподавания материал.

Намалява рисковете от сърдечно-съдови заболявания
По време на скоковете на батута се активира работата на дихателната система, засилва се сърдечната честота, а кръвта се насища с кислород. Така, докато се забавляват правейки подскоци върху уреда, малките правят една доста добра кардио тренировка и намаляват рисковете от проблеми със сърцето.

Крие ли рискове скачането на батут?
Ако се спазват указанията на производителите, батутът се монтира правилно, има обезопасителна мрежа и се ползва според препоръките, рисковете от употребата му не са по-големи от тези, ако детето играе на площадката или в парка.



Има ли противопоказания подскачането на батут?
Тъй като е колкото забавен, толкова и интензивен спорт, скачането на този уред е противопоказен за деца, които имат заболявания като:

● Стенокардия, тахикардия и други сърдечно - съдови заболявания
● Диабет
● Проблем със ставите и костите
● Онкологични заболявания
● Хипертония или хипотония
● Астма

Ако вашето дете страда от подобни заболявания, преди да му позволите да се качи на батута, е добре да се консултирате с педиатъра му.

.