Реклама

Отделили сте време, за да подготвите за сезона двуколесното возило, погрижили сте се за мото екипировката, но все още не сте убедени, че трябва да се оборудвате и с мото протектори. Може да разгледате различни модели и марки протектори тук.

Защо мото протекторите трябва да присъстват в екипировката на всеки моторист?

Като участници в движението знаете, че безопасността ви е на първо място. А като мотористи сте наясно, че инцидентите с мотори са по-чести, а нараняванията - по-тежки.
Каската, якето, мото ръкавиците, панталоните и ботушите предлагат могат да ви предпазят от наранявания, но за да се погрижите напълно за безопасността си нуждаете от мото протектори. Защото тези компоненти от мото екипировката са специално проектирани, за да предпазят определени уязвими зони от тялото ви така, че дори и да претърпите по-тежък инцидент, травмите да са много по-леки и да не са животозастрашаващи.

Видове мото протектори

Протектори за гръб
Този вид протектори предпазват от нараняване гръбначния стълб и допринасят за намаляване уврежданията на меките вътрешни органи в случай на инцидент. Изработват се от различни удароустойчиви материали, като през последните години производителите залагат доста на високоеластичната пяна, заради способността на този материал да се контурира по тялото на ездача сякаш му е втора кожа. Протекторите за гръб се предлагат в различни размери и можете да ги откриете в два основни два вида:

Допълнителни резервни вложки
Вложките се поставят в специални джобове от вътрешната страна на мото якето, ризата или екипа и осигуряват допълнителна защита на гръбнака, ребрата и меките тъкани. Този вид протектори ще ви бъдат полза, ако искате да надградите защитата, която ви осигурява мото якето.

Мото протектори с колани
Този вид се прикрепват посредством колани директно за гърба и кръста. Носят се под мото блузата или якето и не само са много удобни и комфортни, но и осигуряват висока защита.

Ризници
Броните или костенурките, както се наричат още този вид мото протектори осигуряват защита на целия торс (гръб, гърди, рамене и т. н.). Изработват се от удароустойчива пластмаса, под която има мека, лека и еластична материя, която служи като основа. Според типа езда, броните, които се предлагат са два типа:

За мотокрос
Броните, предназначени за мотокрос състезатели се изработват от леки, удароустойчиви материали и предпазват основно от точкови удари.

За пътна езда
Моделите проектирани за пътна езда са проектирани със специални вложки, които да предпазват тялото при падане на асфалт. Този вид брони са доста по-гъвкави, а вложките, с които са оборудвани разсейват енергията от удара по цялата повърхност на костенурката, за да намалят възможните щети и травми.

Протекторни ризи
Ако мото якето ви няма висока защита или изобщо не е оборудвано с мото протектори, протекторните ризи са много добър избор. Този вид протектори представляват тънки блузи, в които има вградени меки защитни вложки за защита на най-уязвимите зони на тялото като гърдите, раменете, лактите и гърба.

Протектори за защита на тазобедрените стави
Тези протектори обикновено се предлагат като подплатени шорти, които се носят под мото панталона или дънките. Шортите се изработват от висококачествена и здрава материя, която приляга удобно на тялото. Допълнени са със защитни вложки в областта на бедрата, които предпазват от наранявания и ожулвания в случай на инцидент.

Наколенки и налакътници
Протекторните мото наколенки и налакътници имат за задача да предпазят уязвимите зони в областта на ставите на коленете и лактите.
Наколенките предпазват ставите и капачките на коленете от усукване, разместване или абразия в случай на инцидент. Налакътниците пък предпазват лактите от нараняване, изместване и ожулвания. И двата типа протектори се изработват от висококачествена, лека и удароустойчива пластмаса и са подплатени с меки подложки. Според типа езда наколенките могат да бъдат класически, съчленени или “брекети”, а налакътниците - опростени или със сложна структура.

 

.