Реклама

Камелия е сред най-популярните и утвърдили се изпълнители на българската сцена. Своите първи крачки в музикалните среди талантливата певица прави през 1996 година, като оттогава до днес нейната кариера продължава да е пъстра и разнообразна. Камелия не спира да разгръща своя потенциал и да изпитва възможностите на личността си, като в последните години освен да поддържа своята успешна певческа кариера, певицата  е и за трета поредна година треньор на изгряващи таланти в най-гледаното музикално риалити у нас  „Гласът на България“. Кои са най-тежките моменти за певицата в шоуто, защо въвеждането на „Нокаутите“ в тазгодишното издание най-силно докосват емоционалната натура на Камелия и какви са бъдещите проекти, с които певицата ще зарадва своите почитатели - вижте какво сподели пред Мария Дуковска за Az-jenata.bg:

За трета поредна година сте треньор в „Гласът на България“. Какво ви носи шоуто и какво е различното през сезон 2019?

За мен „Гласът на България“ е истинска музикална радост! Работата ми като треньор ми носи наслада и удовлетворение. В настоящия сезон има много нови елементи, а и имаме нови и различни таланти. Тази година имаме чисто нов етап – Нокаути, които започват тази неделя. Всички треньори влизаме в него с отбори от по седем супер талантливи изпълнители, но ще трябва да се разделим с четирима от тях. Това ще бъде истинско изпитание, както за нас, като ментори, така и за самите участници, които са на крачка от финалните концерти на живо. Тази и следващата неделя, с моите колеги от журито, за последен път ще решаваме кой остава и кой си тръгва от шоуто. От 26 май, когато започват концертите на живо, всичко ще бъде в ръцете на зрителите.

Макар вашата музикална кариера да е в жанра поп-фолк, това не пречи в отбора ви да има участници и с рок и поп профил. Предизвикателство ли е да сте техен ментор?

Важна е музиката. Форматът на шоуто е такъв, че не делим музиката на жанрове. В „Гласът на България“ оценяваме доброто изпяване, чувствеността на талантите, как развиват сценичното си поведение, микрофонна техника - изобщо всичко, свързано с музиката. Не смятаме, че стилът е толкова важен. В този смисъл, не виждам нищо странно или непреодолимо, че аз творя поп-фолк песни, а съм ментор на хора, които може би не слушат поп-фолк, а може и да слушат, но пък творят в друг стил.

В предаването прави впечатление вашата емоционална натура, искреността ви. Пречи или помага емоцията, когато сте треньор?

Музиката е емоция. Когато я има, тя просто се усеща. Проблемът е, когато реагираш  или вземаш решения под влияние на личните ти чувства. Аз поне за себе си съм се научила да не взимам емоционални решения.

Коя е най-трудната част от предаването за вас?

За мен най-трудно е, когато не виждаме изпълнителите по време на кастингите на тъмно. Когато сме с гръб и чуваме само един глас. Това, че изключваме едно сетиво, в случая зрението, прави всичко останало да се изостря и ни прави още по-отговорни. Когато вече си формирал своя отбор, можеш да включиш и личната си оценка като треньор – кой как се държи, кой колко е отговорен, кой е по-отдаден в това, което прави, кой е по-амбициран, кой слуша повече и се развива по-бързо, кой по-смело препуска в развитието си в шоуто. Тогава на мен ми е по-лесно, защото самите изпълнители ми помагат с поведението си да преценя. Но когато сме с гръб, освен глас, друго няма. Тогава за мен е най-трудно.

Какви качества трябва да покаже бъдещият победител на „Гласът на България“?

Шоуто е чисто музикално, в него няма хора, които не могат да пеят. Победителят, за мен, освен да може да пее, трябва да покаже и психика, издръжливост, постоянство, промяна от началото до финала. Ние, като треньори, както и зрителите, трябва да видим една осезаема промяна. Ясно е, че участникът ще пее много добре, след като е стигнал дотам и е преминал различните кръгове, но са важни и сценичното поведение, енергията на сцената, отговорността по пътя, който е преминат. Тези качества трябва да ги притежава победителят.

Цялото интервю на Камелия вижте в Az-jenata.bg