Тази вечер македонският парламент прие с необходимите две трети мнозинство всички конституционни промени предвидени в Преспанския договор, съобщава БГНЕС. Така официално западната ни съседка става Република Северна Македония.

„За" промените гласуваха 81 народни представители. Депутати и министри веднага поздравиха премиерът на Македония Зоран Заев. Вицепремиерът и министър по европейските въпроси на Македония – Буяр Османи беше първият, който честити на Заев успеха.

Снимка: БГНЕС

„Това е окончателният Договор за разрешаване на македонско-гръцкия спор за името и за стратегическо партньорство. Той гарантира македонското бъдеще, защитава македонската идентичност, език, герб, химн и флаг. Договорът отваря пътя към ЕС и НАТО, гарантира и приятелството и сътрудничеството между Македония и Гърция", пише Заев и уточнява, че той е съгласно резолюциите 817 и 845 от 1993 г. на Съвета за сигурност на ООН.

Снимка: БГНЕС

Ръководителят на дипломацията на ЕС Федерика Могерини и еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан са първите поздравили Македония след историческото гласуване на конституционните промени тази вечер.

„Политическите лидери и гражданите показаха решимостта си да хванат тази уникална историческа възможност за разрешаването на един от най-старите спорове в региона и решително да продължат напред по пътя към ЕС”, заявиха Могерини и Хан.

Снимка: БГНЕС

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също изпрати писмо до премиера Зоран Заев, за да го поздрави за окончателното гласуване на парламента.

„НАТО силно подкрепя пълното прилагане на Договора, което е важен принос за стабилния и проспериращ регион”, каза Столтенберг.