Д-р Филип Абединов за изкуството на реанимацията

Д-р Филип Абединов за изкуството на реанимацията

Реклама

В Световния ден на здравето специален гост в студиото на "Лице в лице" е д-р Филип Абединов, реаниматор-анестезиолог в болница "Св. Екатерина".

Кога болните от коронавирус стигат до реанимация?

"Когато вече не могат да дишат - това е простият отговор. В действителност нещата са много по-сложни."

Важни са мерките срещу коронавируса, защото ако изведнъж хората се разболеят и много нахлуят в интензивното отделение и се нуждаят от кислородотерапия, няма да можем да смогнем. Това коментира реаниматорът д-р Филип Абединов.

Според него на места наистина се работи максимално без инвазивно поддържане на дишането на болните от COVID-19 у нас, защото при включване на респиратор нещата стават много сложни

Той се ползва поне две седмици от един човек, а през това време ако дойдат други болни, как ще ги включим, ако се нуждаят, каза още специалистът.

Според него има две решения на проблема – или до край с неизнвазивни методи да се лекуват хората, или да се поръчат още респиратори.

Той обясни, че при нехомогенност на белия дроб кислородът няма как да насити организма ни, а с това се стига до много сериозно влошаване на състоянието на човек, затова се налага включване на командно дишане.

Той посъветва хората да си купят апарат за измерване на кислорода в кръвта и да го следят всеки ден, защото ако рязко намалее може да се види, че има някакъв проблем с белия дроб при болните от коронавирус, които са си вкъщи. 

Ако например стойността падне под 96, на 93, е хубаво да се обадите на лекаря си, поне да си поговорите, защото много хора с коронавирус идват в последния момент в болницата, когато вече се включват на командно дишане и се съобщава след 48 часа за фаталния изход, каза още д-р Абединов.

Вижте целия разговор във видеото.