Хасан Адемов за промените във втората пенсия

Каква е разликата между пенсията от НОИ и втория пенсионен стълб? Ще има ли ощетени пенсионери? Кой какво ще спечели и кой какво ще загуби?

Хасан Адемов за промените във втората пенсия

Реклама

Каква е разликата между пенсията от НОИ и втория пенсионен стълб? Ще има ли ощетени пенсионери? Кой какво ще спечели и кой какво ще загуби? 

Има вече разписана процедура за получаване на отделните видове пенсия. Голяма разлика между НОИ и частните фондове е в поведението на кандидат – пенсионера, посочи Хасан Адемов - председател на комисията по труда и социалната политика в НС. За частните пенсионни фондове ролята е по-активна, трябва да се направи избор дали парите да останат във фонда или да се прехвърлят в НОИ. Това е избор на самото лице, обясни той в предаването „Лице в лице“.

Над 80% от хората обаче не знаят в кой частен пенсионен фонд се осигуряват, защото става автоматично и има служебно разпределение, но трябва да има масирана информационна кампания, смята Хасан Адемов.

Темата за втора пенсия е изключително актуална, от септември месец първите, които ще получат допълнителна пенсия от частните пенсионни фондове са жените, родени след 1960 г., припомни председателят на социалната комисия.

„Всички родени след тази година внасят 5% от вноската за пенсия в НОИ в частни фондове. Тези 5% са от няколко години, идеята беше да станат 7%, но не се случи“, отбеляза той. 

„Пенсионната система беше поставена в услуга на други сектори, за да могат да се реформират. На базата на компромисите, които бяха направени, пострада пенсионната система като цяло. Цената, която се плаща са ниските размери на пенсиите, които получават българските пенсионери, както и огромния дефицит, който има в бюджета на НОИ – за тази година той е към 6 млрд. лева“, каза още Хасан Адемов. 

По думите му в началото на реформата акцентът е бил в натрупването на средства, а сега е моментът, в който трябва да се плаща. В 12 без 5 управляващите решиха, че трябва да внесат този законопроект, коментира Адемов. 

„При старта на реформата допусканията бяха други – за други доходи и други осигурителни вноски. Няма как за 18-19 години осигуряване да получим доходност, която да се конкурира с пенсията от първия стълб, където осигуряването е 40 години. Двата стълба не се конкурират помежду си, идеята на втория стълб е да допълни, това което се получава от първия“, обясни Хасан Адемов.

Вижте целия разговор във видеото.