Духът на здравето: Емоционалната интелигентност в бизнеса

И съвети за по-дълъг живот от лекаря на Стийв Джобс – клиничния онколог професор Дейвид Ейгъс

Духът на здравето: Емоционалната интелигентност в бизнеса

Реклама

Той е клиничен онколог, научен изследовател, професор по медицина и инженерство в Университета на Южна Калифорния, молекулярен биолог, възпитаник на първокласното медицинско училище „Принстън”. Завършва с отличие елитния випуск на Факултета по медицина в Университета на Пенсилвания. Специализира в болницата „Джонс Хопкинс”. Потомък на заслужил професор по медицина и физиология. Участва в разработка на нови лекарства, създава две компании за технологични иновации в здравните грижи. Доверява се на системния подход, високотехнологичното здраве и персонализираната медицина. Категорично вярва, че обездвижването е новата форма на тютюнопушене и категорично не вярва в индустрията с хранителни добавки, антиоксиданти и витамини.

Професор Дейвид Ейгъс: Ако можех да събирам по една дребна монетка всеки път, когато някой някъде по света бива споходен от мисълта, че за тази болест или онзи дефект имат вина гените, щях да съм най-богатият човек на земята. Загадките за нашето здраве не висят единствено на пантите на ДНК. Всички живи същества дълбоко в себе си имат един превключвател. И той ни вкарва или в режим на зраве, или в режим на болест. Превключвателят работи в наша полза, когато психика, физика и дух са хармонични. Не разстройвайте тази система! Ние трябва да ухажваме нашата природа, за да постигнем състояние на постоянно лекуване. Генетичните тестове са част от пъзела. Важно е да знаем фамилната си история. Вярвам, че знанието е сила и колкото повече знаем за себе си, толкова по-добре. Отиди при роднините си и ги разпитай - баба, майка, леля... и след този разговор вече имаме насока за фокус. Колкото повече знаем за рода си, било чрез питане или генетичен тест, толкова по-добре.

Заслужава си да познаваме личната си история, да потърсим шаблон при семейните заболявания и да бъдем подготвени за всеки тлеещ риск. Фамилната обремененост е най-неизползваното, но изключително мощно средство, с чиято помощ можем да разнищим произхода на куп заболявания.

Нашата цел трябва да е – да живеем 9 или 10 декади. Това е напълно постижимо! Фактът, че заболяванията са предотвратими в по-голямат си част, не бива да се омаловажава. В Америка е дълбоко вкоренено убеждението, че всеки може да изгради собствения успех. Обожаваме да сме независими. Обаче често идеята за личната независимост се изгубва, когато захванем темата за здравето. Виждам какво може да причини на хората болестта, независимо колко успехи са пожънали в живота или колко много хора силно са ги обичали.

Наистина е вярно, че ако нямаш здраве, нямаш нищо. А научните изследвания днес показват, че всеки от нас трябва да може с лекота да преживее поне 9 декади. Като идеята е през последната декада да се радваш на дните си. Не да бъдеш обездвижен, скован, наднормен, безпомощен, с инсулт или инфаркт, или със слабо развита мускулатура... А да се радваш на жизненост. Не е задължително да остаряваме в безпомощност.

И да, не е лесно. Затова трябва да се мисли отдалече. Обаче, ако кажа на един 20-годишен младеж да направи нещо днес, от което ще им полза, когато стане на 40 или 60, той ще ми се изсмее и изобщо няма да ме отрази. Всяка интервенция по отношение на здравето има някакъв определен времеви прозорец, когато трябва да бъде направена. Това е фундамент! Правиш нещо днес, което ще ти се отблагодари след 20 години.

Ако успея да накарам хората да мислят по този начин, тогава ще бъда много щастлив.

Седем години след като е диагностициран с карциноиден рак на панкреаса, Стив Джобс умира. Дълго време и преди да срещне д-р Дейвид Ейгъс, той отказва традиционното лечение, което се явява причина за ранната му смърт (56 години). Ланс Армстронг обаче, също пациент на д-р Ейгъс, преживява “чудото на възкресението”. Борбата с рака се оказва най-мъчителното и неравностойно състезание в живота му. Но той побеждава и оцелява. Защото ракът, според д-р Ейгъс, е глагол.

Ракът е глагол. Това не е съществително. Вместо да мислим за рака единствено като за страшна болест и заплашителен враг, трябва да го разглеждаме като метафора на кошница, която включва всички заболявания и дисбаланси в психиката. Ракът е “император на страданията” – жесток враг, който се опитва да отнеме живота на една от всеки три жени и на един от всеки двама мъже. Време е да променим начина, по който гледаме на онкологичните заболявания. Да се сдобием с ново осъзнаване за критичната роля, която емоциите играят.

Вярвам, че тялото само си причинява рак. Най-коварната черта на рака е самата природа на този звяр: той се самогенерира, в смисъл, че собствените ни клетки ни предават, като дефектират. Но първо ние предаваме хармонията в себе си! Ракът е като великан, спящ във всеки един. Понякога се разбужда за кратко, но после бива усмирен и приспан - с помощта на нашата здрава психика и арсенал от изкусни механизми за самообновление в човешкия организъм. Но когато нещо в защитните ни механизми се счупи и психичният баланс е нарушен в дълбочина, колосът започва да се промъква покрай вярната ни стража... И перспективата тогава започва да изглежда злокачествена.

Не вярвам обаче, че помагаме на цялата тази система чрез “синтетичните улеснения”: витамини, добавки, лъжовността на пресните био и еко продукти. Преосмислете необходимостта си от хранителни добавки, витамини и био продукти. Лекувайте се с истинска жива, сезонна храна. Свежа или замразена е най-добре. Не хапвайте нищо междинно между основните ястия, защото дори една бисквитка променя метаболизма и нивата на инсулина.

И се движете! Телата ни са предназначени за движение. Да стоиш пет часа на едно място е еквивалент на това да изпушиш кутия цигари. Ето защо аз имам бягаща пътека в кабинета си.

Спазвайте стриктен предсказуем режим 365 дни в годината, според който се храните, спите и спортувате по едно и също време, всеки ден. Планирайте почивки. Помислете дали да не си вземете куче. Спете достатъчно! Сънят е верен страж на здравето. Не се излежавайте продължително и знайте, че най-сигурният, доказан извор на младост е движението. Не пушете!

Харесва ми заглавието на вашето предаване – “Духът на здравето”. Това е смислено заглавие, което сякаш иска да прекъсне генетиката на инфекциозното мислене. Защото, ако някой има болест и остане позитивен, той се справя със заболяването 35% по-добре в сравнение с друг, който рухва психически.

Забелязвам още нещо. Започнали сме да приеме, че болестите ни водят началото си от външния свят. Това е погрешно. Не можем да се втренчваме само в бацили, микроби, инфекции, вируси и външни рискови фактори. Голяма част от болестите се дължат изцяло на вътрешния ни свят. Затова никога не трябва да губим хармонията и чувството оптимизъм.

Поздравявам ви за това, което правите във вашето предаване и за това, което разказвате на хората по света и в България. В името на вярата. Мисля, че е фантастично!

 

Гледайте цялото предаване на btvplus.bg