Ефективни ли са подземните кофи за боклук в София?

Репортерът Цвета Макгрегър провери

Ефективни ли са подземните кофи за боклук в София?

Реклама

Софиянци изхвърлят средно по 527 кг боклук годишно. Преди три години Столична община постави няколко подземни контейнера на ул. Солунска, за да се види колко ефективни ще са те в борбата срещу боклука. Скоро центърът на столицата ще се сдобие с още над 100 от иновативните кофи с идеята отпадъците да се събират под краката ни и да се реши проблемът с неприятната миризма. Какво е настоящото състояние на вече функциониращите подземни контейнери за боклук, провери Цвета Макгрегър.

На една от най-оживените пресечки в София – бул. Витоша и ул. Солунска, се намират няколко от експерименталните контейнери, които трябва да събират отпадъците под земята, за да може тротоарите да са чисти и приветливи за неспирния поток от граждани и гости на столицата. Действителността обаче се оказва друга.

Андрей Зографски, „Спаси София“:
Това са известните пилотни контейнери, които бяха поставени преди 3-4 години. Два комплекта тук и отсреща за солидната сума от 50 хиляди лева. Тогава бяха инвестирани. Видимо е обаче, че те не се поддържат. Почти всичките са запушени, така че отпадъците да не могат да пропадат надолу, където всъщност се намират големите кофи за боклук и около тях е изключително мръсно. Една гледка, която не е достойна за самия център на София.

Нека да отидем и да видим какво има вътре. Вътре всъщност има каквото си поискате, въпреки че са за разделно събиране. Абсолютно всичките са запушени и препълнени с боклуци.

Ваня Велинова, продавач-консултант в близкия магазин:
От около три години постоянно е така. Особено ако дойдете сутрин рано, нещо невероятно е. Контейнерите преливат, смърди, лятото смърди, а зимата навсякъде се разпиляват боклуците, изобщо почистването е под всякаква критика.

По данни на Столичен инспекторат контейнерите, заровени под земята, се изпразват единствено в малките часове на деня.

Мариана Иванова, Столичен инспекторат:
Подземните контейнери на ул. Солунска 18 и 23 се извозват съгласно утвърден график през нощта. Самите контейнери, които са надземните, се извозват в дневна или нощна смяна до 3 пъти в денонощието.

Имаше проблем със запушване на тези контейнери…
Такъв проблем наистина имаше, който се отстрани много бързо, в много кратки срокове, имаше технически проблем.

Какви санкции налагате на сметосъбиращата фирма, когато не се погрижи адекватно за контейнерите?
Санкциите са регламентирани в техническите спецификации, които са неразделна част от договорите за възлагане на обществена поръчка, и за необслужен контейнер е 500 лв. Срокът за отстраняване е 3 часа.

Арх. Иво Пантелеев, проектант:
Подземните контейнери в този случай за хидравлични. Всъщност става въпрос за една камера подземна, която има 4 класически контейнера за отпадъци, които са достъпни от тези модули.

Подземни контейнери за разделно събиране на боклука има в Пловдив и Бургас, както и в много европейски градове, в които успешно се прилагат различни иновативни начини за справяне с огромните количества отпадъци. Андрей Зографски прекарва студентските си години в Любляна, която миналата година е обявена за Европейска зелена столица.

Андрей Зографски, „Спаси София“:
Аз съм живял в един периферен квартал, съвсем нормален жилищен квартал на Любляна, където всеки живущ има своя карта за идентификация, с която отваря контейнера. Той измерва точното количество в килограми на боклука, който вие ще изхвърлите, и след това общинското дружество за сметосъбиране ви таксува на база на това колко боклук вие произвеждате и хвърляте.

Любляна доказва, че и балкански градове могат да постигат такива резултати, т.е. не е само до манталитет, а е и до отговорно управление на града. Имаме ресурс, сметопочистването е най-голямото перо в Столична община, около 200 млн. лева годишно.

Гледайте цялото предаване на btvplus.bg