Гр@мотни - Българският Брайл

Инженер от Русе създаде система за четене и писане на хора с увреждания

Гр@мотни - Българският Брайл

Реклама

Инженер от Русе създаде система за четене и писане на хора с увреждания. Изобретението му може да се ползва на всички езици и е наречено „Българският Брайл“. Авторът Койчо Митев определя разработката си като социален проект и търси производители на устройството. Според патентното ведомство у нас системата няма аналог в света.

Системата, създадена от Койчо Митев, на пръв поглед е изключително проста. Тя стъпва на два основни фактора – че всички хора имат по десет пръста на ръцете си и че буквите на всички азбуки в света са двуцифрени числа.

Инж. Койчо Митев, изобретател:
Ако ние си сложим ръцете на масата и условно ги номерираме 1-9 , последното число да бъде 0, то тогава всеки в много кратък интервал от време, да речем за един ден, ще запомни номерацията на пръстите… Следващото нещо, което потребителят трябва да запомни, е поредният номер на всяка буква от азбуката. Да приемем, че на българската азбука могат да бъдат запомнени поредните номера в рамките на една седмица.

Когато изобразим всяка буква от азбуката върху пръстите на ръцете, с нейния двуцифрен пореден номер, то тогава потребителят ще може да разпознае за коя буква става въпрос.

При писане същите тези бутони пък се натискат по същата логика, по която става и четенето… Това дава възможност и за хората с говорни и слухови увреждания да четат не само от устните на говорящия, който е срещу тях. Може да бъде инсталирана програма, която да разпознава думите, да ги обръща в букви. Такива програми съществуват, софтуерът да обръща буквите в цифри и цифрите да бъдат тези, по която логика ще се повдигат пръстите на ръцете

Най-дългата азбука в света е кхмерското писмо. Тя съдържа 74 знака. А комбинациите, които е възможно да бъдат съставени с двуцифрени числа, е от 00 до 99. Да ги кажем 100 комбинации. Т.е. запазваме поредицата от 01 до 74, в която да се вместят абсолютно всички езици, и от 75 до 99 даваме възможност с двуцифрени кодове да бъдат изобразени всички знаци за пунктуация.

Знаците за пунктуация ще бъдат международен стандарт, еднакъв за всички езици, а софтуерът ще бъде този, който ще номерира съобразно това кой език се прилага

Към изобретението на русенския инженер вече има проявен интерес от Великобритания, но той се надява системата му да намери подкрепа в родината му. Затова е нарекъл и разработката си „Бългериън Брайл“. Казва, че дарява проекта си безвъзмездно, тъй като единственото му желание е да бъде полезен на хората с увреждания, чийто брой в света е над 350 млн. души.

Гледайте цялото предаване на btvplus.bg