"Гр@мотни": Как виртуалната реалност помага на медицината да спасява човешки животи?

В детската болница в Лос Анджелис от скоро се използва виртуална реалност като симулация на медицинско обучение

"Гр@мотни": Как виртуалната реалност помага на медицината да спасява човешки животи?

Реклама

Неведнъж сме говорили за виртуалната реалност и различните ѝ приложения. Сега ще ви срещнем с една жена, която е основател на технологична компания, създаваща приложения за виртуална и смесена реалност в развлекателната индустрия, но също и в образованието и здравеопазването. Шона Хелър беше в България като лектор на конференцията „Future of reality” и разказва пред нашия репортер Валерия Кръстева за успешното приложение на виртуалната реалност в здравеопазването в Съединените Щати.

Шона Хелър:
Нашата компания винаги търси начини как виртуалната реалност да решава проблеми, да разпространява знание, да спасява животи. Вярваме, че технологиите могат да имат позитивен социален ефект и приложенията, които създаваме, са насочени предимно в тази насока.

Създадохме приложение, което помага на студенти по медицина и стажанти да се подготвят да бъдат по-добри лекари. Когато сложат очилата за виртуална реалност, се пренасят в интензивното отделение. Всичко е създадено на компютър, но има герои, които са като истински. Има медицинска сестра, различни терапевти, дори и стресирана майка. На масата лежи пациент – малко дете, което е получило пристъп или е в шок. Работата на студента или стажанта, който се обучава, е да диагностицира пациента и да го излекува в реално време. Средата е интерактивна и може да се използва дистанционно, за да се изберат лекарства и инструменти като кислородна маска и спринцовка. Всичко се случва в много напрегната обстановка. Майката върви напред-назад, задава въпроси, пита „Ще спасите ли детето ми? Нали няма да му позволите да умре?“. Идеята е да се помогне на студентите да се научат как да взимат решения бързо и без самите те да се стресират. Този метод е много ефективен. Детската болница в Лос Анжелес е толкова доволна, че го е направила задължителен за всички студенти и стажанти първа година.