Къде играят децата ни и безопасни ли са детските площадки?

Основен проблем на местата за игра за малчуганите са щетите, които вандали причиняват

Къде играят децата ни и безопасни ли са детските площадки?

Реклама

За изминалата година в района на Столична община са изградени или обновени общо 70 детски площадки в паркове, градини и междублокови пространства. Въпреки че се правят нови зони за игра, често в столицата има повече места за коли и нови сгради, отколкото за люлки и пързалки. Къде играят децата ни – провери репортерът ни Цвета МакГрегър.

В близост до 14-етажния блок в Слатина, в който живеят Злати и Николай, те няма къде да заведат 2-годишния си син Алекс. Един ден решават да вземат нещата в свои ръце и да върнат опустялата площадка пред входа им отново на децата.

Златка Даковска, създател на площадка „Мечетата“:
Една събота и неделя решихме със съпруга ми да я почистим. Почистихме я. След което от общината дойдоха, смениха пейките, боядисаха ги и оттам започна да ни става по-цветно и решихме да боядисаме старите неща, които имаше на площадката.

Николай Даковски, създател на площадка „Мечетата“:
Впоследствие се включиха много от хората в нашия блок – с деца, без деца, от всякаква възраст. Участваха в боядисването на люлки, на катерушки, всичко.

След това поставят пясъчника и трасето за колички.

Направихме го със специална замазка, която е за баня, за да издържа на атмосферните условия и с една друга майка го нарисувахме.

Катерушката пък е купчина стари гуми.

Всеки от блока, който имаше непотребни гуми, просто ги даде, за да ги използваме, да ги рециклираме, а не да ги изхвърлим на улицата и да трупаме боклуци.

Освен с дама и туистър, площадката, която всички дружно решават да нарекат „Мечетата“, разполага и с огромно „Не се сърди човече“. За пионки децата използват кегли.

Александра Тонева, съсед:
Смятам, че децата ни трябва да имат къде да играят, да са красиви, да са свежи и да са чисти най-вече, и затова реших, че трябва да направим нещо за площадката.

Качеството на съоръженията се определя и от това колко издръжливи са те и дали са интригуващи за деца от всяка възраст. Площадката до музея „Земята и хората“ радва малчуганите повече от 10 години. За това време по нея са правени само леки поправки.

Деница Караджова, Сдружение „Безопасни детски площадки“:
Трябва да се инвестира повече в места с висока игрова стойност. Какво означава това? Това не означава просто площадката да е цветна, да е нова, да е пластмасова и всички да са еднакви. Това означава площадката да е интересна за детето ви тази година, да е интересна за същото това дете след още една година. Да има какво да развие в 3-годишното и в 7-годишното. Това, което е развиващо за децата и физически и умствено, е покоряването на някакво предизвикателство – да се покатериш по-нависоко, да минеш по неравен терен, да балансираш, за да стигнеш донякъде и в тази площадка има най-различни такива елементи.

Освен че зоните за игра на открито често се правят по калъп, основен проблем е трудната им поддръжка. Преди година и половина в парка Гео Милев е открита първата музикална площадка у нас. Оттогава тя многократно става обект на вандализъм.

Вики Терзийска, певица и създател на проекта „Маргаритка“:
Нашата площадка вече се руши за трети или четвърти път. Аз наистина много тъга насъбрах около тази работа, защото, както виждате по инструментите, които присъстват тук, на единствената музикална площадка в София – „Маргаритка“, са умишлено увредени. Ето тук чукчетата, които би трябвало да са долу, поне за седми път ги сменяме. Човекът, който съвсем умишлено уврежда инструментите, е успял да извади винтовете към пластините и към момента дори и не произвежда звук самата каватина. Конгите виждате, че нямат капаци. Първият път бяха изгорени, сега просто липсват и децата си намират някакъв друг начин да си играят с тях.

За умишлено нанесените щети вече има главен заподозрян – човек от блока в непосредствена близост до площадката.

Батутът ни също беше срязан, ние сме една от малкото площадки с батут в София. Той го беше срязал, ние го оправихме почти веднага от страх да не би някое дете да си счупи нещо на батута.

Искам да събудя интерес тук сред хората, които идват на площадката, и с общи усилия да намерим кой е този човек.

Магдалена посещава площадката в парка Св. св. Петър и Павел от година и половина заедно с малкия си син. Тя е една от многото родители, притеснени за сигурността на децата си. Въпреки че съоръжението е монтирано преди 5 години, много от елементите му вече липсват или се разпадат.

Магдалена Енчева, майка:
На първо място виждате, че липсва едно стъпало на тази пързалка. За мен това си е опасно съоръжение. Също така има и стърчащи пирони. Тук също виждате има проблем с мрежата, която е за катерене. Има стърчащи жички, които също могат да направят проблем. Ето на тази пързалка виждаме, че има дупка в стъпалото, където може да попадне крак на дете.

За тази пързалка е подаван сигнал към община Красна поляна през юни месец, съответно те дойдоха за много кратко време, поправиха проблема, но след две седмици стълбите бяха отново в подобно състояние – клатеха се, не бяха годни за употреба и няколко месеца по-късно вече ги няма съвсем.

Младата майка се надява, че изпочупената площадка ще попадне в списъка на 130-те детски съоръжения, които по план трябва да бъдат възстановени през тази и следващата година в София срещу 5 млн. лева. С надеждата да издържи достатъчно дълго, за да може да посреща радостните викове на повече деца.

Гледайте цялото предаване на btvplus.bg