Къде може и къде не може да се пилотира дрон?

Дроновете бележат скоростно развитие и в следващите години се очаква рестрикциите за тяхната употреба да стават все по-сериозни

Къде може и къде не може да се пилотира дрон?

Реклама

Забавни играчки, роботи, които са напът да направят революция в бъдещето ни, или машини за убиване? Безпилотните летателни апарати все по-често прелитат над главите ни - някои са като безобидни насекоми, които небрежно се реят над хоризонта, докато снимат красив залез. Други изпълняват военна мисия с цел да обезвредят терористи в Сирия. Масовата им употреба в световен мащаб налага все повече правила и закони на тези, които ги управляват.

В Европа вече съществуват редица рестрикции за това къде може и къде не може да литнеш с дрона си. Франция е първата държава в света, която създава закон за дроновете през 2012 г. Андрей Гацов живее в Гренобъл, откъдето има лиценз да обучава други пилоти на дронове.

Андрей Гацов, сертифициран пилот на дрон:
Във Франция има, както и в повечето европейски държави, се прави разлика между това да се пилотира за удоволствие или с професионална цел. За да се пилотират дронове, трябва да се спазват различни критерии, които в градска среда човек никога не може да спази, така че дронове могат да се карат единствено и само извън населените места.

Освен дроновете за професионални цели, отскоро френският закон изисква всеки дрон над 800 грама да бъде регистриран. Много важно е преди полет да бъде добре проучен статута на въздушното пространство. В случай, че застрашиш човешки живот или частно или държавно имущество, идват глобите.

Глобите са доста ясно записани в закона. Ако е нарушено въздушното пространство, което няма специален статут, са до 15 хиляди евро и до 1 година затвор. Ако обаче въздушното пространство има специален статут, там глобата става 75 хиляди евро и затворът нараства на 5 години. Париж например е със специален статут, ядрените централи, военните обекти също. За облитане на групи хора съм чувал, че някои са получавали условни присъди от 6 до 9 месеца и глоби между 800 и 2000 евро.

Андрей Рашев наблюдава света отвисоко със своя дрон вече над 4 години и заснема едни от най-значимите и мащабни събития у нас от птичи поглед като оператор на бТВ. За него първо и основно правило е да не се лети над големи групи хора.

Всяка височина над 120 м в населени места вече носи определени рискове. И за самолетния трафик също така е рисковано. Ако самият дрон падне, защото се случва при софтуерни грешки дрон да падне, може да предизвика доста сериозен инцидент. В много от европейските столици полетът е ограничен до 100 м или до 50 м.

Освен из цяла България, Андрей е летял с дрон в Гърция, Румъния и Франция, но признава, че на запад от границата ни контролът е затегнат и е почти невъзможно да се върне у дома с кадри, заснети от въздух.

Като цяло е трудно в момента да се лети легално в много от европейските държави, защото все още няма единна регулация, все още всяка държава определя сама за себе си правилата, а ние тук в България нямаме официална служба, която да лицензира всеки един пилот.

Операторът няма да забрави случая, когато за малко щели да го арестуват по време на полет във Франция.

Моят ангажимент беше свързан с една американска церемония, свързана с честване на жертви от Първата световна война и съответно в един мемориален парк трябваше да се заснеме самата церемония. Имах пълна свобода да летя над американската територия, която беше този мемориален парк, но когато ми се наложи за един по-красив кадър да изляза малко извън пределите на парка, веднага дойде при мен жандармерия. Стана голям проблем, защото хората искаха да ме арестуват. В крайна сметка се намесиха няколко генерала и успяхме бързо да разрешим проблема, след като се разбрахме, че ще летим само над определена територия и в никакъв случай над хора.

Според данни на Федералната служба за управление на гражданската авиация над 2,5 милиона дрона кръстосват небето на САЩ, a до 2020 г. ще станат тройно повече. Въздушното пространство над Северна Америка е най-строго охраняваното в света, а глобите за нарушаването на правилата достигат стотици хиляди долари. Диригентът Максим Ешкенази притежава професионален лиценз за пилот на дрон за територията на САЩ. Признава, че за професионалистите там има повече свобода, но контролът е стриктен както за тях, така и за любителите.

Максим Ешкенази, диригент:
Разликата между професионалното и любителското законодателство е, че при любителското трябва да се регистрираш в страницата на FAA (Федерацията за управление на въздушното движение в Америка). Там ти се дава един малък код, който трябва да си залепиш върху дрона. Защо е направено това? За да може, ако дронът падне някъде, или искат да проследят кой е собственикът, да имат възможност федералните агенции да го направят.

За забавление зад Океана нямаш право да вдигнеш дрона си на над 120 метра височина, както и да летиш директно над хора, сгради или в близост до летища. В последните години дроновете се превръщат в едни от най-големите врагове на службите за сигурност.

Всички въздушни агенции по земята в момента много се страхуват от дроновете по една проста причина – те не искат да има сблъсък между пътнически самолети с дронове, защото това може да е фатално. Ако дрон бъде засмукан от турбината на пътнически самолет, това най-вероятно ще доведе до повреда, което в мнoго от случаите може да е фатално.

В САЩ съществуват зони, в които можеш да пилотираш дрона си без разрешение – над океани и планини. Има и такива, над които има абсолютна забрана за летене. Една от тях е около дома на президента.

Това са 5 или 10 км от Белия дом. Има абсолютна забрана за каквито и да е дронове, както и за самолети. Там нямат право да влизат нито големи самолети, нито малки самолети, нито дронове, нищо, което лети, освен птици.

Много американци се страхуват от навлизането на дроновете в личния им живот. Докато в Европа всеки има правото на неприкосновеност на личността, то в повечето американски щати хората нямат права над собствения си образ, както и на въздуха над главите си.

Ти като собственик нямаш права над въздуха над тебе над определена височина. Над това ти нямаш права, всеки може да мине отгоре, ако иска да те снима.

Летящите роботи бележат скоростно развитие и намират все повече приложения в различни сфери като строителството, земеделието, метеорологията, транспортните и куриерски услуги, медицината, филмовото изкуство. Същевременно рискът да попаднат в неподходящите ръце остава, затова и в следващите години се очаква рестрикциите за тяхната употреба да стават все по-сериозни в световен мащаб.

Гледайте цялото предаване на btvplus.bg