Как да променим навиците си, за да намалим количеството боклук, което изхвърляме?

Фестивал "Етичен свят - по-доброто бъдеще!" - за опазване на околната среда, здравето и духовното израстване

Как да променим навиците си, за да намалим количеството боклук, което изхвърляме?

Реклама

Движението за живот с нулеви отпадъци набира все повече поддръжници по цял свят. Не всички стигат до това да произвеждат едва един буркан с боклук, както популярната блогърка Беа Джонсън, за която сме ви разказвали. Но има някои малки стъпки, които всеки може да направи, за да помогне за опазването на природата. Нека да видим съветите на една млада жена, която също се е вдъхновила от живота с нулеви отпадъци.

Марина Васильовска започва да води природосъобразен начин на живот не изведнъж, а постепенно.

Марина: Имам приятелка, която много усилено рециклира. Тя ми показа някакви неща, примерно как голяма част от пластмасовите отпадъци попадат в моретата, в океаните. Много морски животни се заплитат в тях. И тъй като аз винаги съм била голям любител на животинския свят, това ми направи страшно голямо впечатление и мисля, че оттам реално започнаха нещата.

Започнахме с премахването на пластмасовите торбички, като аз все още взимам понякога, защото трябва да си изхвърля пластмасата в нещо в крайна сметка. Друга голяма част от премахването на отпадъците е да се пазарува насипно. Това е нещо, което определено мога да препоръчам. В България, и в София в частност, вече имаме разнообразни магазини, включително и на пазара, където може да пазарувате насипно храни, особено зърнени, бобови и такива неща. Една огромна част реално от пластмасовите опаковки идват точно оттам, от храните. Другото нещо е приготвянето на разнообразни неща вкъщи, по-специално козметика и препарати.

Картонените чашки за кафе всъщност не са изцяло картонени. Те имат тънък филм от пластмаса отвътре, който би трябвало да може да задържи горещата течност. Те не могат да бъдат рециклирани, защото трябва да отлепите пластмасата от хартиения слой, което никой няма да седне да прави.

Личният пример е ключов. Ако просто седиш и казваш на хората „Вижте какво, трябва да правите така или иначе“, те може и да го чуят, може да го разберат, може би – не. Но ако го видят в действие, особено ако са близките хора около теб, някак си започва да става естествено да придобиват този начин на живот.

Това са само част от примерите, които бих могла да дам по въпроса за живота с нулеви отпадъци. Ако искате да чуете повече, ще се радвам да ви видя тази неделя в 11 часа на голямата поляна в Южен парк, където ще се проведе фестивала „Етичен свят – по-доброто бъдеще“.

Откриването на фестивала е в петък от 18 часа и до неделя ще има дискусии на различни теми.

Петя Богданова, организатор: Аз ще водя лекция, която е за захранване на бебета – Как да захранваме растително бебетата със здравословна храна. Също така ще имаме лекция за ДНК-то и как да му влияем с храната, която ядем.

Фестивалът не е само за вегани и вегетарианци. Даже напротив, повечето лекции са ориентирани към хора, които не водят такъв начин на живот.

Гледайте цялото предаване на btvplus.bg