Как изглеждат най-атрактивните музеи по света?

Музеи като от бъдещето

Как изглеждат най-атрактивните музеи по света?

Реклама

Десислава Минчева, кореспондент в Париж:
Точно преди 11 века това е просто една леярна. През 2018 г. това е мястото в Париж, което предлага потапяне в изкуството. Изкуството, което си мислите, че познавате. Но само тук може триизмерно да влезете вътре в произведението, да станете част от него. 3300 квадратни метра, 140 прожектора – добре дошли в Ателието на светлините!

Изкуство на повече от век оживява на 10-метрови екрани в един от най-мащабните дигитални музеи в света. Той отворя врати преди няколко месеца с интерактивна изложба, посветена на творчеството на Густав Климт. Зрелищна визуализация, внушителна музика и високи технологии. Всички те правят от зрителя активен участник, който преживява картините на велики художници от миналото, далеч от потъналите в прах музейни експозиции.

Микаел Кузигу, директор на Ателие де Люмиер, Париж:
Искаме да покажем на публиката това ново артистично течение, наречено дигитално изкуство, в което зрителят се потапя изцяло в произведението. Това е един напълно нов начин за възприемане на изкуството, защото ти самият ставаш част от картината, както е в случая с дигиталните творби на Густав Климт.

Към произведенията на големите творци техническият екип на парижкия музей добавя контекста, в който са живели. Изображенията оживяват пред очите на посетителите като красив видео разказ, какъвто никога не са виждали.

Артистичният ни директор Джанфранко Януци иска не само да покаже на посетителите произведенията на Густав Климт, но и да ги отведе на една разходка из живота на художника, както и да ги накара да погледнат на произдевенията му с нов поглед. Густав Климт е художникът на цветовете, на материята, и със специалните ефекти и анимацията ние правим така, че някои елементи от картините му да изпъкнат като например златото, ярките цветове, декоративните елементи, типични за изкуството му. В голям формат можем наистина да обърнем внимание на детайлите.

Класическа музика от 50 високоговорителя озвучава залите на музея от бъдещето.

В изложбата е много силно застъпена връзката между картина и музика. Комбинацията на двата елемента провокира у публиката силни емоции. Всеки тук идва със своя културен код – французите имат един код, българите имат друг, китайците – трети. Реакциите са много различни и в зависимост от възрастта на хората – децата танцуват на музиката и се опитват да уловят картините, младите двойки лягат на пода и съзерцават изображенията, има възрастни хора, които не са свикнали да гледат видео прожекция и често остават изненадани. Всеки получава различен тип преживяване, но музиката е много важна, защото тя допълва и засилва емоциите от видяното.

Мисията на Ателието на светлините е да прави изкуството популярно сред широката публика и да се превърне във важен образователен център. Един от проектите им включва запознаването на деца и младежи от социални групи в риск с изкуството на големите майстори.

Имаме проект, в който работим с деца и младежи от предградията на Париж. Провеждаме различни културни дейности с тази публика, която не посещава често музеи. Някои от тях никога не са стъпвали в музей, дори и на кино ходят рядко, защото родителите им не ги водят по такива места. Учат се кой е Густав Климт, с какво е известен, опитват да рисуват в неговия стил, след което организират свои изложби в социалните центрове. Довеждаме ги и да видят дигиталните изложби в музея. ... Те са на по 10-11 години и са изключително любознателни и това, което научават, им остава за цял живот. Тази образователна страна от нашата дейност ни е много важна.

Световните музеи се надпреварват кой от тях ще измисли най-атрактивния начин да привлича повече посетители, като ги прави активни арт потребители и дори ги въвлича в правенето на изкуство. Разположен в сърцето на Виена, Haus der Musik е място, в което всеки може да се почувства като истински музикант. Гостите могат да композират класическа пиеса или дори да грабнат диригентската палка и да дирижират Виенската филхармония. Ако сте почитател на най-продаваната шведска група на всички времена пък, в музея на АББА в Стокхолм ще се почувствате като поп звезда и ще пеете и танцувате на една сцена със своите любимци.

Музеят на изкуствата в Кливланд превръща всяка разходка из изложбените зали в игра, благодарение на високотехнологичната галерия Артленс, която разпознава жестове. Тук всеки арт любител може да имитира позата на скуптура, да нарисува елемент, който пожелае, и веднага да види в кой артефакт се съдържа той. Възможно е и самият той да стане част от произведение на изкуството посредством технология за разпознаване на лица.

91 милиона долара – толкова инвестира музеят за дизайн Купър Хюит в Ню Йорк, за да попадне в списъка на най-иновативните музеи в света. На големи интерактивни екрани посетителите създават свой дизайн на тапет, а финалният резултат от творческата задача се прожектира върху стените на залата.

Най-старият музей в света – Лувъра, също си служи с най-новите технологии в името на дългите опашки от туристи. В последните години мястото с най-богата арт колеция залага върху интерактивните си експозиции, за да може артефактите с хилядолетна история да заживеят нов живот благодарение на технологиите от бъдещето.

Гледайте цялото предаване на btvplus.bg