Какво представляват умните градове?

Какви възможности и какви потенциални опасности крият?

Какво представляват умните градове?

Реклама

За много хора понятието „смарт сити“ все още е неизвестно. А в следващите години ще го чуваме все по-често. Какво представляват тези умни градове, какви възможности и какви рискове крият, ще видим в репортажа на Валерия Кръстева.

Доскоро свързвахме думата „смарт“ само с телефона си. Но с напредъка на технологиите все по-често ще чуваме и понятието „смарт сити“, или „умен град“. Най-общо казано, това е използването на информационни и комуникационни технологии за подобряване на градската среда и качеството на живот.

Момчил Милев, журналист:
Да се събира информация за движението на хората, за това какви потребности имат те, информацията се складира и да служи за подобряването на градската среда и начина на живот. Това е свързано най-вече с поставянето на различни видове сензори в самия град.

Те могат да са поставени в уличното осветление и да включват лампите, когато човек се доближи до тях. Могат да се намират и в кофите за боклук.

Момчил:
Това са обемни датчици, които засичат в каква степен кофата е запълнена и по този начин и общината, и концесионерът по сметосъбирането има пълни данни кога трябва да мине, в каква степен определени кофи за боклук се използват повече или по-малко. Би могъл да оптимизира маршрутите за събиране.

Валерия Кръстева, репортер:
Това информационно табло за градския транспорт е един от примерите за технологии, тип „умен град“. То показва и съобщава кога ще дойде следващият автобус, трамвай или тролей.

Друг пример е управлението на светофарните уредби. В Барселона например са толкова напред в това отношение, че са успели да намалят трафика с близо 20%.

Момчил:
По всяко време алгоритъмът знае къде има струпвания на коли, къде има задръствания. В случаи на извънредни ситуации тази светофарна уредба може да освобождава коридори за движение на полиция, линейки, пожарни и всичко това се случва много високо ефективно.

В Германия се борят с множеството превозни средства, като въвеждат система за споделено ползване на автомобили и велосипеди.

Аланус фон Радецки, специалист по смарт сити технологии:
Тази система е интелигентна, защото само с помощта на смартфон може да засечете къде има оставен велосипед или да резервирате автомобил, който да карате, да оставите на определено място и автоматично да получите сметката си. Това нововъведение може да намали трафика, притежанието на лични автомобили и да освободи повече място в градовете. Такива системи има в няколко немски града като Берлин, Щутгард и Мюнхен.

В Лондон решават проблема с паркирането в центъра с автоматизирано таксуване.

Момчил:
Когато става дума за многомилионен град, управлението на подобен процес не може да се прави ръчно. И в момента, когато ти влезеш в центъра на Лондон, табелата ти се сканира и автоматично получаваш съответния фиш, с който се таксуваш. В това отношение много напред е Сингапур, градът-държава Сингапур, където градската управа масово инсталира камери и сензори. И дори вкарват алгоритми за анализ на движенията на всеки отделен човек.

От британската столица стартира и друг „умен“ проект – подови настилки, които превръщат енергията от стъпките на хората в електричество. Идеята на основателя Лорънс Кембъл Кук е да промени начина, по който хората гледат на възобновяемата енергия.

Лорънс Кембъл Кук, основател на технологична компания:
Една стъпка генерира между 2 и 5 джаула енергия, в зависимост от теглото на човека и от скростта, с която върви. Ако бягаш, се генерира повече енергия. С нея например можеш да си заредиш телефона, докато вървиш. Но основното, което правим, е да зареждаме батерии. Нека да вземем един район в близост до Белия дом във Вашингтон. Енергията, която се събира там през деня, се съхранява в тези батерии, а през нощта се използва за захранване на уличното осветление в района.

Според класация за 2018 година на бизнес училището към Университета на Навара в Барселона най-умните градове в света са Ню Йорк, Лондон и Париж, следвани от Токио, Рейкявик и Сингапур. Но развитието на смарт технологиите има различно значение в различните краища на света.

Аланус фон Радецки:
В Китай например то означава засилено видео наблюдение на обществото, което понякога дори води до промяна в поведението на хората. В Съединените Щати смарт сити технологиите са най-вече в сферата на сигурността, безопасността и наблюдението. В Европа наблягваме на запазването на личното пространство и правата на хората. И технологиите се използват по-скоро за развитието на по-устойчиви градове. Ние се опитваме да направим системи, които са добри както за планетата, така и за обществото.

Ключов фактор за развитието на умните технологии е добрата свързаност с интернет и обмяната на данни. Това от своя страна крие своите рискове.

Аланус фон Радецки:
Ако свържем голямо количество данни или технологични системи към интернет, ще станем много уязвими. Но не мисля, че средностатистическият човек трябва да се притеснява за това, а по-скоро специалистите, които трябва да намерят решение.

Момчил:
Неслучайно организации като НАТО вече изграждат сили за кибер отбрана. Има хакери, чиято работа е да следят критичната инфраструктура, която е свързана с глобалната мрежа, защото тя може да стане обект на посегателство. За обикновения човек в момента по-скоро няма основания за притеснения. Дигиталните технологии, смарт сити технологиите засега по-скоро дават предимства, отколкото недостатъци, за да направят живота ни по-лесен.

Гледайте цялото предаване на btvplus.bg