„Пътеводител за комунистическа България“

Двама журналисти с книга за изоставените сгради и носталгията по миналото

„Пътеводител за комунистическа България“

Реклама

Антони Георгиев, журналист и фотограф:
Захванахме се с това по две прични. Първо, издаваме списание на английски за чужденците, които идват в България. Те съвсем резонно питат какво е това, когато видят нещо странно? Още на границата виждат развалини, изоставени сгради и паметници. С тази книга ние обясняваме какви са тези неща.

Второ, в България вече има няколко поколения, които не знаят подробности за тези сгради. Затова книгата е на два езика – български и английски. Три тома с общо 750 страници. Описваме и провалените мега проекти – например Панчаревския канал, добивът на петрол в Шабла, тунел под Стара планина между Варна и Бургас и др.

Има глава за носталгията. По книгите работиха още доц. Георги Лозанов и доц. Михаил Груев, който е председател на ДА „Архиви“. Томовете излизат с подкрепата на фондация „Америка за България“.

Има глава и за остатъците от комунизма извън България. Например в Лас Вегас има статуя на Ленин с отрязана глава.

В България има много повече паметници сравнено с другите страни от соц блока. Във всяко село има поне един паметник на партизанин. Ние сме единствената държава в Източна Европа с паметници на чужда войска. Според мен призивите за събаряне на паметника на Червената армия са съвсем основателни.

Димана Трънкова, писател:
Ако използвам един от култовите изрази от социализма: изненадите по този проект бяха на всеки километър.

Гледайте цялото предаване на btvplus.bg